nasze media MGN 12/2020

Adam Śliwa

|

MGN 09/2011

dodane 19.08.2011 10:09

Drzewo z rodowodem

Rośnie na Śląsku, w Reptach. Ma 450 lat. Jest najstarszym jadalnym kasztanem w Europie Środkowej

JAK DZIADEK
Podobno każdy może wyhodować kasztan jadalny. – Wystarczy owoc zawinąć do woreczka i włożyć na jeden dzień do... lodówki, żeby się trochę zmroził – przekonuje proboszcz. – Potem kasztan wystarczy zasadzić w doniczce z torfem i pielęgnować jak każdą roślinkę. Po roku sadzonka powinna mieć jakieś 15, 20 cm. Kasztan w Reptach ma ofi cjalny rodowód. – Po jego szczepki przyjeżdżają przyrodnicy z całej Polski – mówi ksiądz proboszcz. – Kilka lat temu koło wiekowego dziadka posadzono kasztan sprowadzony z Maroka – opowiada ksiądz. – Niestety, młody okazał się słabszy. Zachorował i trzeba było go wyciąć. Teraz spróbujemy posadzić następcę naszego kasztana

Szrotówek kasztanowcowiaczek
To niepozorny, zaledwie trzymilimetrowy owad niszczący kasztanowce. Z Macedonii przeniosły go z wiatrem motyle i… samochody razem z liściami pełnymi larw szrotówka. W Polsce po raz pierwszy w lipcu 1998 roku zaobserwowano uszkodzone liście kasztanowca. Teraz już ponad 500 tys. kasztanowców jest zagrożonych. Szrotówki wykluwają się pod koniec kwietnia z poczwarek zimujących w opadłych, niezagrabionych jesienią liściach. Larwy wgryzają się w liść i tworzą żerowiska długości 3–4 cm zwane minami, gdzie przepoczwarzają się dorosłe gąsienice. Na jednym liściu może pojawić się nawet 700 min. W miejscu miny liść staje się beżowo-brązowy i po jakimś czasie usycha i opada. Drzewa próbują się same ratować i drugi raz zakwitają jesienią. Ale w naszym klimacie kwiaty drzewo nie ma już szans na owocowanie, a powtórne kwitnienie tylko je osłabia. Taki kasztanowiec nie potrafi  przygotować się do zimy i często przemarza. Natomiast szkodnikowi niegroźne ani mróz, ani upał, bo chroni go włochaty kokon.

Kasztanowiec zwyczajny
Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Gdy ponad 400 lat temu sprowadzono go do Polski, stał się ulubionym drzewem parkowym. Chętnie sadzono go też przy kościołach i w pałacowych ogrodach. Potem kasztanowce pojawiły się przy głównych alejach miast. Najwyższe osiągają ponad 30 metrów wysokości. Najstarsze dożywają nawet dwustu lat. Masywny, nawet półtorametrowy pień, chroni szara lub ciemnobrunatna kora. Kasztanowce mają gęste, zaokrąglone, wydłużone albo rozłożyste na 20 metrów korony. Kasztany, czyli owoce kasztanowca, zamknięte są w zielonej, kolczastej torebce. Kasztanowiec to kompas do określania pór roku. Pojawiające się liście zapowiadają nadchodzącą wiosnę, pierwsze kwiaty oznaczają wiosnę w pełni. Dojrzałe, spadające owoce przypominają o początku jesieni, a kiedy liście zmieniają barwę, to znaczy, że jesień ma się ku końcowi.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione