nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Piotr Sacha

|

MGN 03/2011

dodane 15.02.2011 12:59

Ruch po lekcjach

Składają kolorowy różaniec z bibuły. Musi być wielki, by dostrzegł go tłum młodzieży w żółtych chustach.

Na Podhalu przy sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu spotyka się grupka uczniów. – Króluj nam, Chryste! Zawsze i wszędzie! – rozpoczynają spotkanie. – A wtedy łatwiej nam będzie – uśmiechają się. Wokół szyi wiążą żółte chusty. Niektórzy wpinają swoje odznaki. Będą poznawali życie błogosławionej Chiary Badano.

PONIEDZIAŁEK, WTOREK, SOBOTA
W spotkaniach Eucharystycznego Ruchu Młodych (ERM) w ludźmierskiej parafii bierze udział blisko 50 osób. W poniedziałek grupka z Krauszowa spotyka się szkole. Po lekcjach siadają wokół zapalonej świecy. Podobnie jest w Długopolu, tylko że we wtorki. W soboty trzecia grupa zbiera się przy sanktuarium. – Poznajemy teraz życie błogosławionej Chiary Badano – opowiada Basia Błaszczyk z Krauszowa. – Miała tylko 19 lat, gdy zmarła. Wcześniej przekazywała swoje pieniądze głodnym dzieciom z Afryki – przypomina sobie trzecioklasistka. – Mamy postanowienie, że też będziemy zbierać ofi ary dla dzieci w krajach misyjnych – wtrąca siostra Małgorzata Rusek, urszulanka opiekująca się grupą. – Jest już nawet w szkole skarbonka – dodaje. Tegorocznym tematem w ERM są słowa: „I ty bądź trzynastym apostołem”. – Dlatego będziemy poznawać życie wielu świętych – zapowiada siostra Małgorzata. Grupy z Krauszowa, Długopola i Ludźmierza łączą się w jedną wielką grupę podczas niedzielnej Mszy. Wtedy śpiewają piosenki i czytają słowo Boże. A w wakacje jeżdżą razem na rekolekcje. Ostatnio wybrali się na „Wakacje z cudami” i poznawali kolejne cuda zapisane w Ewangelii św. Łukasza.

BEATYFIKACJA W LUDŹMIERZU
W 1997 r. do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej przybył Jan Paweł II. Mówił on wiele o modlitwie różańcowej. Marzena Kwak miała wtedy trzy latka. Dziś jest uczennicą szkoły średniej, ale wciąż należy do ERM. – W starszej grupie omawiamy teraz list Jana Pawła II do młodzieży – opowiada. – I składamy jeszcze specjalny różaniec misyjny – dodaje. Mają czas tylko do końca kwietnia. Bo 1 maja, gdy oczy całego świata zwrócone będą na Watykan i beatyfikację Jana Pawła II, do Ludźmierza przyjedzie młodzież z całej Polski na Młodzieżowy Dzień Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. Zobaczą wielki różaniec w pięciu kolorach oznaczających pięć kontynentów. – Mamy już dziesięć wielkich paciorków z zielonej bibuły – zapewnia Marzena. – Chcemy też zaproponować konkurs znajomości gwary góralskiej – mówi. I zdradza kilka konkursowych słówek: „Bośkać” to całować, a „kierdel” to stado owiec.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione