nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Kamil Szczurski

|

MGN 03/2011

dodane 15.02.2011 12:39

Pożegnanie z myszą

Kiedy dawno, dawno temu wymyślono komputery, bardzo szybko okazało się, że wypisywanie poleceń jest nieludzkie. Nieludzko nudne. Zaczęto więc szukać sposobu, by zamiast pisać – pokazywać. Tak urodziła się mysz.

Gryzoń komputerowy to urządzenie, które przenosi ruch naszej ręki na ekran, a przycisk na jego grzbiecie emuluje dotknięcie palcem. Kliknięcie (na szczęście wymyślone przez paru zakurzonych językoznawców „tupnięcie” się nie przyjęło) wskazuje jakiś punkt ekranu, a komputer wykonuje przypisaną temu miejscu funkcję. To oczywiście duże uproszczenie, niemniej zasada pokazywania palcem w świecie komputerowym uznana została za obowiązującą. Zanim Steve Jobs z Stevem Wozniakiem zaczęli w garażu montować pierwsze komputery spod znaku jabłka, powstał prototyp myszy komputerowej – drewniany, ale już mający swoje podstawowe cechy. Było to jeszcze nawet, zanim Xerox wprowadził pierwszy interfejs graficzny, zanim pojawiło się biurko – zwane z angielska desktopem – i zanim Okna otwarły się na świat.

SWOBODA NA MIARĘ OGONA
Pokazywanie myszą ma jednak wady. Po pierwsze, jesteśmy uwiązani długością ogona – kabla, po drugie dzieje się tylko w 2 wymiarach – na płaszczyźnie. O ile jeszcze problem ogona da się jakoś pokonać (są urządzenia radiowe), o tyle z samej zasady działania myszy wynika konieczność pokazywania „przedmiotów” leżących na „biurku”. Urzędnikom i innym gryzipiórkom wystarczy. Ale, nie od dziś wiadomo, że o ile biurokracja jest hamulcem rozwoju cywilizacji, o tyle gry komputerowe są jej motorem. Dowód? Gdyby nie coraz bardziej realistyczne zabawy z komputerem, nie mielibyśmy przestrzennej muzyki, trójwymiarowej grafi ki, procesorów zdolnych to wszystko uciągnąć, i pamięci potrafiącej pomieścić. Na potrzeby gier wymyślono szereg urządzeń wskazująco-sterujących, takich jak joysticki, pady, kierownice i inne, mniej lub bardziej doskonałe narzędzia. Wszystkie jednak okazały się niewystarczające, a przede wszystkim – mało uniwersalne.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..