nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

Franciszek Kucharczak

|

MGN 09/2008

dodane 21.08.2008 11:21

Co znaki znaczą

Droga Redakcjo. Kiedyś pojechałam do Częstochowy. Na terenie Jasnej Góry zobaczyłam gablotę, a w niej napis: „Czy wiesz, co nosisz?”. Poniżej jakieś rysunki i napisy.

Okazało się, że to yin-yang, symbol, który „uważa”, że Bóg i szatan, dobro i zło (kolor biały i czarny) tworzą jakby jedno, chociaż są przeciwieństwami. Dalej koło, w środku krzyż ze złamaną belką. To również symbolizowało coś związanego z szatanem, przeciw Bogu, nie pamiętam już dokładnie. W każdym razie ludzie noszą dużo symboli (na koszulkach, chustkach, opaskach, wisiorkach). Wymyślili je ci, którzy mają kontakty z diabłem, albo go czczą. Kolega mojego brata kupił sobie opaskę na rękę z yin-yang. Kiedy powiedziałam mu o znaczeniu tego „kółka”, nie nosił jej już więcej. Chciałam ostrzec wszystkich młodych przed takimi symbolami. Może „Mały Gość” napisze na ten temat? Pozdrawiam!
Żaba


Droga „Żabo”.

Każdy symbol, choć nieraz wygląda tak samo, może oznaczać coś zupełnie różnego dla różnych ludzi, którzy go używają. Na przykład taka swastyka. Gdy człowiek ją widzi, niemal odruchowo otrząsa się ze zgrozą. Od razu widzi wojnę, obozy koncentracyjne i trupie czaszki na czapkach esesmanów. Ale zanim Hitler doszedł do władzy, swastyka większości ludzi nie mówiła nic. Taki znak, jak wiele innych. Nieliczni wiedzieli, że używano go w Indiach, w Skandynawii, a nawet wśród pogańskich Słowian. Teraz jednak musi chyba minąć ze trzysta lat, zanim ktoś zacznie kojarzyć swastykę z czymś innym, niż nazizm.

Symbol może mieć olbrzymią siłę, ale ona nie bierze się ani z układu linii, ani z kolorów, ani z materiału, na jakim jest wykonany. Symbol sam w sobie jest niczym. Ot, linie narysowane tak lub siak. Albo banalne przedmioty zestawione ze sobą, jak sierp i młot. A jednak sierp i młot na czerwonym tle to już nie przedmioty rolnicze, lecz znak komunistów, tak samo groźny, jak swastyka. Nie w znaku więc rzecz, tylko w tym, co on oznacza. Bo to dopiero człowiek nadaje sens i moc znakom, których używa. Odwrócony krzyż Czy wiesz, że odwrócony krzyż do niedawna wcale nie był znakiem satanistów? To krzyż świętego Piotra, bo Piotr Apostoł prosił, żeby go ukrzyżować głową w dół. Uważał, że nie jest godny umierać tak jak Jezus. Odwrócony krzyż jest więc znakiem wielkiej pokory i szczególnej miłości do Jezusa. Ale gdy zaczęli go używać nieszczęśnicy, twierdzący, że czczą szatana, odwrócony krzyż w powszechnym przekonaniu stał się symbolem nienawiści do Zbawiciela.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione