nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

Małogościowy przewodnik po przyrodzie

|

MGN 06/2010

dodane 06.05.2010 10:21

Pogoda

Czasem ładna, czasem brzydka, ale pogoda jest codziennie. Potrafi się bardzo szybko zmieniać i ma duży wpływ na nasze życie. Dlaczego tak się dzieje?

PRZED MILIONAMI LAT
Na podstawie rodzaju skał, ich ułożenia, szczątków roślin i zwierząt znalezionych w skałach, geolodzy potrafią opisać życie na Ziemi w przeszłości. W Polsce geolodzy odkryli skały, w których zachowały się szczątki organizmów żyjących w ciepłych morzach. To dowód na to, że przed milionami lat obecne terytorium Polski zajmowało ciepłe morze, a klimat musiał być znacznie cieplejszy. W dziejach Ziemi na tereny, na których leży Polska, aż trzy razy nasuwał się lodowiec. Wygładzał skały, żłobił doliny i misy obecnych jezior. Najwięcej śladów lodowiec pozostawił na północy Polski. CIŚNIENIE POWIETRZA Powietrze ma swoją masę i jest dość ciężkie. W dużym pokoju powietrza jest tyle, że waży ono prawie 100 kg. Łatwo można sobie wyobrazić, z jaką siłą naciska powietrze atmosferyczne na powierzchnię Ziemi. Pogoda na obszarach wyżowych, czyli tam, gdzie ciśnienie powietrza jest wysokie, jest zwykle bezchmurna i słoneczna. Zimą jest duży mróz, czasem mgła osadzająca się w postaci szronu lub szadzi. A latem są upały. Pogoda na obszarach o niskim ciśnieniu zawsze jest wietrzna, pochmurna z opadami. W zimie razem z niżem nadciągają ciepło i odwilż.

CIEPŁE JEST LŻEJSZE
Podgrzane powietrze rozpręża się i staje się lżejsze od zimnego. Dlatego w ogromnych balonach służących do lotów zawsze jest palnik gazowy ogrzewający powietrze.

WAŻNA TEMPERATURA
Ciśnienie atmosferyczne zależy od temperatury powietrza. Kiedy powietrze jest nagrzane, wznosi się i z mniejszą siłą naciska na powierzchnię Ziemi – ciśnienie jest wówczas niskie. Zimne powietrze wywiera silniejszy nacisk na podłoże – ciśnienie jest wysokie. Czy wiesz? Najwyższe ciśnienie jest na nizinach, bo warstwa powietrza naciskającego na Ziemię jest tu najgrubsza. Na szczytach gór jest niższe, bo na wzniesienie napiera tylko powietrze nad szczytem.

TEMPERATURA POWIETRZA
Temperatura powietrza jest bardzo ważnym składnikiem pogody. Od niej uzależnione jest życie zwierząt i roślin na Ziemi. Człowiek też musi podporządkować się zmianom temperatury zarówno przez odpowiednie ubranie, jak i organizację pracy w różnych gałęziach gospodarki.

ZIMNO ALBO GORĄCO
Kiedy temperatura w ciągu dnia przekracza +30°C i jest duże nasłonecznienie, mówimy o upałach. Mogą one trwać bez przerwy przez kilka tygodni. Po upałach najczęściej występują burze. Mróz jest wtedy, gdy temperatura spada poniżej punktu zamarzania wody, czyli poniżej 0°C. Czy wiesz? Anders Celsius był szwedzkim fizykiem i astronomem. Żył w XVIII wieku. Opracował skalę temperatur, zwaną skalą Celsjusza, którą do dziś stosuje się w Polsce i wielu innych krajach. Według tej skali 0°C to temperatura zamarzania wody, a 100°C to temperatura jej wrzenia. Na świecie temperaturę określa się także w skali Kelvina, Rankine’a czy Fahrenheita.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione