nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

Leszek Śliwa

|

MGN 05/2010

dodane 31.03.2010 19:54

Kontrakt na serwetce

Kariera najlepszego piłkarza świata przypomina historię z bajki. Dziesięć lat temu był ciężko chorym chłopcem, którego rodziców nie było stać na kosztowną terapię. Dziś jest zdrowy i zarabia 33 miliony euro rocznie. Jego los odmienił podpis złożony na... serwetce w restauracji.

Niedawno ogłoszono, że Lionel Andrés Messi Cuccittini jest najlepiej zarabiającym piłkarzem na świecie. W zeszłym roku zarobił 10 milionów euro w FC Barcelona, dostał 4 miliony premii za zdobyte tytuły i 19 milionów tantiem za reklamy. Łącznie 33 miliony, czyli prawie o trzy miliony więcej niż David Beckham i Cristiano Ronaldo. Nic w tym dziwnego. Niewysoki (169 cm) Argentyńczyk robi zawrotną karierę. Nie ma jeszcze 23 lat, a już zdobył w futbolu prawie wszystko. Z FC Barcelona wygrał Ligę Mistrzów, z reprezentacją Argentyny wywalczył złoty medal olimpij ski. We wszystkich plebiscytach za zeszły rok uznawano go za najlepszego piłkarza świata. Teraz marzy o zdobyciu najważniejszego trofeum: mistrzostwa świata. Okazja zdarzy się już w czerwcu i lipcu na boiskach RPA.

KARŁOWATOŚĆ PRZYSADKOWA
Urodził się 24 czerwca 1987 roku w robotniczej dzielnicy La Bajada argentyńskiego miasta Rosario. Od piątego roku życia kopał piłkę w małym miejscowym klubie Grandoli. Czarował wrodzoną techniką, ogrywając nawet starszych chłopców. Szybko dostrzegli go trenerzy największego klubu w Rosario, Newell’s Old Boys. – Wydawało się, że dzieciak robi z piłką rzeczy przeciwne prawom fizyki. To było niezwykłe – wspomina jego ówczesny trener Enrique Domínguez. Rodzice zaczęli się jednak niepokoić, że ich syn rośnie coraz wolniej. W wieku 11 lat mierzył zaledwie 132 cm. Lekarze klubowi wysłali Messiego do kliniki doktora Diego Schwarzsteina w Rosario. Ten renomowany endokrynolog postawił straszną diagnozę: chłopiec cierpi na karłowatość przysadkową. Jego organizm wydzielał bardzo mało hormonu wzrostu. Bez specjalistycznej terapii nigdy nie osiągnąłby nawet półtora metra. Terapia miała trwać trzy lata i kosztować 900 dolarów miesięcznie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione