nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Tomasz Rożek

|

MGN 04/2009

dodane 16.03.2009 16:58

Uważaj na sieć

Gdy w sieci spędzasz kilka godzin dziennie, nieistotne czy uczysz się, czy się bawisz, musisz być ostrożny.

Internet czasami nazywa się „oknem na świat”. Sporo w tym prawdy. Tylko od ciebie zależy czy to okno nie będzie zbyt szeroko otwarte. Na tyle szeroko, że bez twojej wiedzy wejdą przez nie osoby, których wcale nie zapraszałeś. Co mogą zrobić? W zasadzie wszystko. Od bałaganu w Twoim pokoju (czytaj: na twardym dysku) do obrabowania całego domu (gdy używasz tego samego komputera co Twoi rodzice). Choć brzmi to dosyć groźnie, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad by twój komputer był bezpieczny. A wraz z nim twoje zbiory, prace domowe, ale także dane twoich rodziców, których nieupoważniony nie powinien oglądać. Takie jak np. hasła otwierające dostęp on-line do kont bankowych czy numery polis ubezpieczeniowych.

Jakie to zasady?
Podzielmy je na trzy grupy. Pierwsza to zasady ogólne, dotyczące komputera jako całości. Druga grupa to zasady dotyczące korzystania z poczty elektronicznej. I w końcu grupa trzecia to zasady, jakimi warto się kierować w czasie surfowania w sieci. Jakie  to  zasady? Podzielmy  je na  trzy grupy. Pierwsza to zasady ogólne, dotyczące komputera jako całości. Druga grupa to zasady dotyczące korzystania z poczty elektronicznej. I w końcu grupa trzecia to zasady, jakimi warto się kierować w czasie surfowania w sieci. A więc od początku. Jeżeli będziesz przestrzegał tych reguł możesz spać, a właściwie klikać spokojnie. Oczywiście nie masz stuprocentowej pewności, że twój komputer czy twoje dane są bezpieczne, ale od czasu do czasu nawet z potężnego skarbca uda się ukraść pieniądze. Tak naprawdę nie ma pewnych zabezpieczeń. Ale to nie powód żeby nie zwracać na nie uwagi wcale. Niech Internet dalej będzie dla Ciebie oknem na świat. Naucz się jednak świadomie z tego okna korzystać.

Zasady ogólne
1.
Kupując komputer, na pewno masz już zainstalowane podstawowe oprogramowanie zabezpieczające. Jeżeli nie masz, poproś w sklepie, w którym kupujesz swój sprzęt, żeby je zainstalowali. Warto zabezpieczenia mieć zawsze włączone. Poziom zabezpieczeń, który zwykle można ustawić, dobrze jest skonsultować ze specjalistą, albo ze sprzedawcą w sklepie komputerowym. Dobrze też pilnować, by oprogramowanie było aktualizowane. W większości przypadków można to ustawić automatycznie, choć jeszcze lepszym wyjściem jest wybranie opcji powiadamiania, gdy aktualizacje dla konkretnego programu są dostępne. Oprogramowanie zabezpieczające jest szczególnie ważne, gdy korzystasz z ogólnodostępnych sieci, np. w kawiarni internetowej, na rynku starego miasta czy na lotnisku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione