nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

Gabriela Szulik

|

MGN 07-08/2011

dodane 03.06.2011 10:04

Pilnujcie mi tych szlaków

Pod koniec życia Jan Paweł II powiedział podobno, że chciałby zobaczyć jeszcze dwa miejsca. Oba w Bieszczadach.

DOBRE TOWARZYSTWO
Innym razem zatrzymali się na nocleg niedaleko Dukli. „Mieliśmy spać w gospodarstwie wiejskim – wspomina Maciej Korbicki w książce „Zapis drogi”. – Oczywiście na sianie. Pod wieczór do izby, w której przebywaliśmy wspólnie z gospodarzami, niespodziewanie weszło dwóch milicjantów. Sprawdzali dokumenty i gdy podeszli do ubranego po cywilnemu, bardzo się zdziwili, że mają do czynienia z księdzem i że młodzież wędruje w takim towarzystwie. Pomogło nam zaświadczenie z PTTK, że wędrujemy w celach turystycznych. Na odchodnym kazali nam iść w stronę Dukli, a nie jak planowaliśmy, przez góry”. Okazało się potem, że na tym terenie zrzucono większą ilość ulotek przeciw nowemu ustrojowi w Polsce i stąd kontrole milicji i Służb Bezpieczeństwa. Na szczęście mieszkańcy o wszystkim powiedzieli wędrowcom, którzy starali się mij ać z daleka patrole milicji w drodze do Dukli.

BISKUP POSZUKIWANY
Szlaki papieskie to spełnienie prośby samego Ojca Świętego. Rok po tym, jak kardynał Karol Wojtyła został papieżem, podczas spotkania z przyjaciółmi powiedział mniej więcej tak: „Dobrze by było umieścić w mojej biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię”. A podczas I pielgrzymki do Polski Jan Paweł II prosił GOPR-owców w Nowym Targu: „Pilnujcie mi tych szlaków”.

Korzystałam z książki „Zapis drogi” oraz z pomocy Fundacji Szlaki Papieskie i Edycji św. Pawła, wydawcy serii „Szlaki papieskie”.

Bieszczadki Park Narodowy
jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Tylko w Bieszczadach można wędrować ponad górną granicą lasów pasmami górskich łąk, zwanych połoninami. Spotkać tu można niedźwiedzia, wilka, żbika, a nawet rysia i węża Eskulapa. Na niebie natomiast obserwować można kołującego orła przedniego. Mieszka tu też orlik krzykliwy, puchacz i puszczyk uralski.Oprócz pieszych i rowerzystów można dziś w Bieszczadach spotkać turystów jeżdżących konno.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione