nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

Gabriela Szulik

|

MGN 07-08/2011

dodane 03.06.2011 10:04

Pilnujcie mi tych szlaków

Pod koniec życia Jan Paweł II powiedział podobno, że chciałby zobaczyć jeszcze dwa miejsca. Oba w Bieszczadach.

Nie wiadomo, o jakich miejscach mówił Ojciec Święty, ale na pewno wśród wielu szlaków, którymi wędrował, Bieszczady były szczególnie drogie i bliskie Jego sercu. Odwiedzał je jako ksiądz, jako biskup i jako kardynał wiele razy. Odpoczywał tu sam i w gronie przyjaciół. Czasem nawet z Mazur przyjeżdżał jeszcze, choćby na krótko, w ukochane Bieszczady. W górach zawsze czuł się blisko Boga – u siebie. Cztery lata temu, 3 maja w Zagórzu na Podkarpaciu otwarto jeden z odcinków bieszczadzkiego Szlaku Papieskiego.

MŁODZIEŻ Z WUJKIEM
Niemal każda wyprawa zaczynała się albo kończyła na dworcu kolejowym w Zagórzu. Innej możliwości wtedy, zaledwie kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, nie było. No, chyba że ktoś podwiózł furmanką, bo na samochód raczej nie można było liczyć. Z Zagórza jechało się pociągiem dalej: do Łukawicy albo do Komańczy. Natomiast do Cisnej czy Ustrzyk Górnych udało się czasem złapać jakiś autobus. Przyjaciele Jana Pawła II, wtedy młodzież z Krakowa, wędrujący z ks. Wojtyłą nazywanym przez nich Wujkiem, mijali opustoszałe często po wojnie wsie. Trasy były więc długie, a plecaki bardzo ciężkie, przeładowane, ważące nieraz nawet 20 kilogramów. Po drodze nie było sklepów. Chleb dowożono raz w tygodniu. Wszystko trzeba było nieść na plecach. Ale to nie zniechęcało. Piękne Bieszczady tak zachwycały, że wciąż tu wracali.

BISKUP POSZUKIWANY
Podobno w sierpniu 1956 roku od razu po przyjeździe zatrzymali się w Zagórzu na nocleg. Rano ksiądz Wojtyła odprawił Mszę przed cudownym obrazem Zwiastowania, a potem pociągiem odjechali do Komańczy. Zresztą każdy dzień takiej wyprawy zaczynał się od Mszy świętej odprawianej w różnych warunkach, nawet na strychu. Ale kiedy tylko to było możliwe, zawsze w kościele. Zabawna historia wydarzyła się cztery lata później w połowie sierpnia. Młodzież – już wtedy z biskupem Wojtyłą – przyjechała do Zagórza autobusem ze Smolnika. Krzysztof Rybicki, jeden z uczestników tej wyprawy, wspomina: „W pociągu w drodze powrotnej do Krakowa nagle do przedziału wtargnął konduktor i krzyknął: »Czy jest tu biskup?«. Wszyscy zaniemówili. A on, widząc nasze miny, dodał: »Uczeń Biskup z Rybnika«. Wtedy pierwszy odezwał się biskup Wojtyła: »Nie, nie ma go tutaj«. A poczciwy konduktor wyjaśnił, że znalazł legitymację tegoż Biskupa i szuka go, by mu ją oddać”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione