nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

Adam Śliwa

|

MGN 11/2010

dodane 15.10.2010 10:54

Pomysł z sufitu

Julian, młody malarz ulega wypadkowi i łamie sobie nadgarstki. Wtedy pojawia się tajemnicza Anna.

Tomek i Krzysiek kręcą pierwszy w Polsce, amatorski pełnometrażowy film fabularny. Ich budżet to pracowitość i życzliwość ludzi. Gliwicka kawiarnia, w której się spotykamy, była jednym z wnętrz filmowych. Właśnie zakończyli zdjęcia do filmu „Portrety nieba”.

DWUOSOBOWA EKIPA
Krótkie amatorskie filmy już kręcili. – To właściwie była zabawa – wspominają filmowcy. – Ale wtedy nauczyliśmy się operować światłem, kadrem i przydało się to w „Portretach nieba”. Pomysł zrobienia prawdziwego filmu powstał nietypowo. – Malowałem w domu sufi t – opowiada Tomek. – I przyszła mi do głowy myśl, że muszę zrobić coś dla siebie, spełnić marzenie, bo inaczej coś we mnie umrze. I zdecydowałem, że zrobię film. Ale nie taki krótkometrażowy, tylko duży film fabularny. To jednak przerasta siły jednego człowieka. Wtedy Tomek pomyślał o Krzyśku. Krótka rozmowa telefoniczna i... już było ich dwóch. Tomek został reżyserem i scenarzystą, a Krzysiek kierownikiem planu – miał się zajmować rekwizytami, zaplanowaniem czasu, lokacjami, aktorami i nagrywaniem dźwięku.

MALARZ I TAJEMNICA
Fabuła powstała dużo wcześniej. Młody malarz Julian ulega wypadkowi. Łamie sobie nadgarstki i koniec z malowaniem. Wtedy pojawia się tajemnicza Anna. Pomaga Julianowi i sama chce nauczyć się malować. Co ciekawe, jej obrazy przedstawiają to, co dopiero ma się wydarzyć, a Julian nie wie, że tylko on widzi tajemniczą dziewczynę… – Najtrudniej było przerobić opowiadanie na prawdziwy scenariusz – wspominają filmowcy. – Trzeba było tworzyć miejsca, dialogi, ujęcia. Trwało to prawie 6 miesięcy. Początkowo nikt nie wierzył w to, co robimy. Ludzie byli zaskoczeni, że nasz pomysł ma taki rozmach – dodają. Na castingi przyszło więcej osób, niż się spodziewali. Od razu na początku zaznaczyli przyszłym aktorom, że to wolontariat, a plan niewiele ma z magii kina, którą widać potem na ekranie. Że będzie ciężka praca i poświęcenie dużo wolnego czasu. Wszyscy się zgodzili i powstała obsada. Nikt wcześniej nie zajmował się aktorstwem. Dla nich to też była przygoda.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione