nasze media MGN 07/2024

Jacek Rakowski MAfr

dodane 24.08.2006 15:01

DZIECI AFRYKI - CZY KTOŚ USŁYSZY?

Życie w Afryce jest codzienną walką dla niemalże każdego, ale życie dziecka jest tym bardziej trudnym.

Wyobraź sobie dorastanie w świecie, w którym brakuje podstawowych rzeczy do życia: jedzenia, czystej wody, lekarstw, schronienia nad głową, bezpieczeństwa i nawet własnego łóżka. Ponadto, tu nie ma zabawek, nie ma lalek, nie ma piłki do grania, nie ma słodyczy; w najlepszym przypadku trzcinowa mata do spania. Szkoła, do której można by pójść byłaby czymś cudownym, drogą ucieczki z biedy, ale nie ma pieniędzy na opłacenie czesnego, więc siedzisz w domu i czekasz na cud, ale dla większości nie ma cudów, życie jest po prostu walką o przetrwanie, utrzymanie się przy życiu.
Śmierć nie jest ci obcą (20% dzieci afrykańskich umiera przed osiągnięciem 6 lat). Życie jest trudne, a poza tym, większość świata jest całkowicie nieświadoma twojego wołania, lub któregokolwiek z afrykańskich dzieci. Ważniejsze zdają się być brudne gierki lokalnych polityków i wydarzenia w nowym telewizyjnym realisty show. Dzieci z dalekiej Afryki należą do tych, którzy są pozbawieni głosu i potrzebują innych, aby w ich imieniu mówili.

Dorastanie w Afryce.
Dorastanie gdziekolwiek na świecie przynosi swoją porcję problemów, ale dorastanie w takim miejscu jak Wschodnia czy Podzwrotnikowa Afryka jest niewyobrażalnym wysiłkiem i walką. Wyobraź sobie, że jesteś afrykańskim dzieckiem… Masz szczęście, że w wieku 6 lat wciąż żyjesz, wielu z twoich kolegów i rówieśników zmarło z powodu takich rzeczy jak malaria, biegunka, niedożywienie i tym podobne uleczalne (!!!) choroby. Sam fakt tego, że oboje twoi rodzice wciąż żyją jest już cudem. Średnia długość życia mężczyzn w Podzwrotnikowej Afryce wynosi około 40 lat, a dla kobiet 42 lata (rzadko można spotkać pokrytą siwymi włosami głowę). Malaria jest wciąż zabójcą numer jeden, ale tuż za nią jest już AIDS. Gdziekolwiek nie pójdziesz możesz zobaczyć dowody zniszczenia, jakie AIDS dokonuje. Wejdź do jakiejkolwiek szkoły i zapytaj jak wiele spośród dzieci ma tylko jednego z rodziców, albo nie ma już żadnego z nich, a będziesz zaszokowany. W kraju takim jak Zambia, o populacji 11 milionów ludzi, jest aż milion sierot. AIDS, cichy zabójca przetacza się przez biura, wioski, banki, szkoły i urzędy administracji państwowej. Obecnie wielu spośród pracodawców odmawia udzielenia swoim pracownikom więcej niż jednego dnia w miesiącu na pogrzeb, ponieważ śmierć przychodzi tak często do rodziny. (Jednym z najbezpieczniejszych i pewnych zajęć jest robienie trumien -niestety nigdy nie ma problemu z kupcami).


« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..