nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

Adam Śliwa

|

MGN 10/2010

dodane 16.09.2010 15:09

Drewno, wiklina i szkło

Spartańskie kobiety, żegnając mężów idących na wojnę, wręczały im tarczę. Mężczyźni wracali jako zwycięzcy z tarczą w ręku, a gdy polegli, przynoszono ich na tarczy.

Drewno, wiklina i szkło   fot. WIKIMEDIA Tatarski jeździec z kałkanem
Okrągła tarcza, znana z krajów wschodnich, np. z Turcji czy Persji, zwana kałkanem, jest wyjątkowa. Nie była wykonana z drewna, ale składała się z plecionych nicią prętów fi gowca, rattanu lub wikliny.

Pośrodku znajdowało się metalowe umbo. Kałkany wschodnie były często bogato zdobione złotem i drogimi kamieniami. W XVII wieku broń palna była już na tyle skuteczna, że żadna tarcza nie chroniła przed kulami z muszkietu.

Także kałkan nie dawał takiej ochrony. Przetrwał jednak dłużej niż inne tarcze, bo świetnie radził sobie ze strzałami i bronią białą. Był lekki, więc idealnie nadawał się dla kawalerii. W dawnej Rzeczpospolitej kałkanów używała jazda zwana pancerną lub kozakami.


Policjant z pleksiglasem
Na początku XX wieku, w czasie wystąpień niezadowolonych robotników okazało się, że zwykłe siły policyjne nie mogą zapewnić bezpieczeństwa.

Nie potrafiły rozproszyć zebranego tłumu. Zaczęły więc powstawać jednostki policji szkolone do działania w szyku zwartym.

Drewno, wiklina i szkło   fot. HENRYK PRZONDZIONO Tym oddziałom należało zapewnić ochronę głównie przed kamieniami. Znów idealna okazała się tarcza. Współczesne tarcze policyjne, używane między innymi do walki z pseudokibicami na meczach piłkarskich są lekkie, wytrzymałe i przezroczyste. To po to, aby zapewnić dobrą widoczność. Wykonane są z pleksiglasu, czyli szkła akrylowego o grubości 3 lub 5 mm.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione