nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

Adam Śliwa

|

MGN 02/2011

dodane 14.01.2011 13:27

Rower na nartach

Na stoku śmigają narciarze i snowbordziści. Obok, w chmurze śniegu jak motocykliści na autostradzie wyprzedają ich skibobowcy.

Nartosanki
Na świecie skiboby pojawiły się krótko przed wojną. Ale prawdziwą popularność zaczęły zdobywać po drugiej wojnie światowej, bo były bezpieczniejsze dla kolan niż narty. Początki tego oryginalnego sportu w Polsce to lata 70-te. Pierwsi skibobowcy właściwie nie wiedzieli nawet jak taki sprzęt wygląda. Ale nie zrażali się trudnościami i zbudowali tzw. nartosanki. – Gdy pierwszy raz na zawodach zobaczyliśmy profesjonalne skiboby Austriaków, to swoich nawet z aut nie chcieliśmy wyciągać – śmieje się Jerzy Malik. – A potem zbudowaliśmy skibob z prawdziwego zdarzenia i zaczęło się – dodaje.


Jak skuter
Najważniejszymi sportowymi wydarzeniami dla skibobowców są Puchar Świata i Mistrzostwa Świata, a najlepsi w tej dyscyplinie są Austriacy i Szwajcarzy. Zawody odbywają się w tych samych konkurencjach, co w narciarstwie zjazdowym, czyli slalom, slalom gigant, zjazd. Na razie skiboby nie należą do dyscyplin olimpijskich, bo ten sport jest uprawiany tylko w 17 krajach. A to wciąż za mało. Kto raz spróbuje jazdy na skibobie na pewno nie pożałuje. Wrażenia można porównać tylko do jazdy skuterem śnieżnym z prędkością 100 km/h.

« 1 2 3 4 »

TAGI: SKIBOBY , SPORT

oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione