nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 21.11.2006 14:02

Skąd nazwa "RORATY"?

Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście, rozpoczynającej Mszę świętą w okresie Adwentu. Jest to msza o Najświętszej Maryi Pannie. Słowa pieśni brzmią "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa".

W średniowieczu Msza Roratnia gromadziła rzesze wiernych. Najstarsze jej polskie ślady pochodzą z XIII wieku. Była uroczyście odprawiana w katedrze wawelskiej. Przybywali król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi. Każdy, w imieniu swego stanu, zapalał jedną świecę siedmioramiennego świecznika. Wypowiadano wtedy słowa: "jestem gotowy na Sąd Boży".

Dzisiaj zapala się cztery świecie. Każdą w kolejny tydzień Adwentu. Jest to nawiązanie do średniowiecznej tradycji. Świece te są symbolem gotowości na przyjście Jezusa.

Świeca roratnia (zwana też roratką) ozdobiona niebieską wstęgą, symbolizuje też postać Maryi. Maryja, Matka Jezusa, jest najlepszym przykładu gotowości na przyjęcie Mesjasza.

TEGOROCZNE RORATY PRZEŻYJEMY W ZIEMI ŚWIĘTEJ. GŁÓWNIE W BETLEJEM.

Nazwa "Dzisiaj w Betlejem" znaczy, że przyglądamy się temu, co się dzisiaj dzieje w Betlejem. Jak żyją tam ludzie, szczególnie chrześcijanie. A żyje im się źle... Postaramy się im pomóc. Jak? O tym dowiecie się przychodząc każdego dnia na Roraty !


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione