nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021
dodane 16.11.2006 12:32

SONDA


Christian Ibrahim Giacaman
mieszkaniec Betlejem właściciel warsztatu produkującego pamiątki

Z powodu wojny i ciągłych niepokojów jakoś brakuje nam już nadziei. Nawet nie mamy ochoty myśleć o Świętach Bożego Narodzenia i o tym, żeby się do nich przygotowywać. To jest trudny czas dla nas i dla turystów, którzy chcą nas odwiedzić. Nie wiem, co będzie za kilka tygodni, czy za kilka miesięcy.
Obecnie nasze pamiątki prawie w ogóle się nie sprzedają. Sklep mamy otwarty, a niewiele osób jest nimi zainteresowanych. To wielki problem dla nas, mieszkańców Betlejem. Mieliśmy nadzieję że ten rok będzie inny, a wygląda na to, że znowu nie.
Życie w Betlejem jest od kilku lat bardzo trudne. Cały czas musimy przebywać w pobliżu miasta. Nie możemy pracować poza Betlejem. Nawet z dziećmi nie możemy wyjechać za miasto na mały piknik. Czujemy się tu jak w więzieniu.
Tylko do naszej Bazyliki Bożego Narodzenia chodzimy niezależnie od tego, jakie mamy problemy.Hanna Mitri
mieszkaniec Betlejem właściciel sklepu z pamiątkami

Jestem wyznania greckokatolickiego, a moja żona jest katoliczką. Boże Narodzenie świętujemy więc w obydwu obrządkach. Owszem, przygotowujemy się do Świąt. W naszym domu i w sklepie stawiamy drzewko bożonarodzeniowe. Dekorujemy je i oprócz tego robimy jeszcze inne różnego rodzaju dekoracje.
Ale na razie nikt o tym nie myśli, bo sytuacja nie jest najlepsza. Ostatnio w Strefie Gazy znowu zabito 15 osób. Tu, w Betlejem jest raczej spokojnie.
Może jednak już niedługo zawiesimy dekoracje, lampki?... Przed Świętami Bożego Narodzenia nie mam w sklepie większego ruchu niż zazwyczaj. Ruch zaczyna się wtedy, gdy do Betlejem przyjeżdża patriarcha albo prezydent Palestyny.
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione