nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

KAI/p

dodane 12.09.2011 09:22

Międzynarodowe Spotkanie Młodych w Gnieźnie


W Gnieźnie odbyło się V Międzynarodowe Spotkanie Młodych organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. O sobie, swoich krajach i duchowych autorytetach rozmawiało ponad 60 młodych ludzi z Litwy, Niemiec, Słowacji i Polski.

Uczestnicy spotkania zwiedzili między innymi miejsca związane z początkiem Kościoła i państwa polskiego. Gościli w Poznaniu, zobaczyli zabytki Gniezna m.in. katedrę gnieźnieńską i eksponaty Muzeum Początków Państwa Polskiego. W programie znalazł się także prastary Ostrów Lednicki, gdzie zaplanowano spotkanie modlitewne, któremu przyświecili słowa bł. Jana Pawła II „Jesteście nadzieją świata, jesteście moją nadzieją”.

W sobotę młodzi ludzie dyskutowali na temat autorytetów. Podczas spotkania każda z grup przedstawiła sylwetkę i nauczanie osoby, która w ich kraju uważana jest za autorytet moralny i duchowy. Grupa polska przybliżyła rówieśnikom postać kard. Wyszyńskiego. Słowacy przedstawili s. Zdenkę Cecylię Schelingovą, męczennicę z czasów komunistycznych beatyfikowaną przez bł. Jana Pawła II w 2003 r. Młodzi z Niemiec pokazali ks. Bernharda Lichtenberga, proboszcza berlińskiej katedry, który w czasie II wojny światowej został zamęczony przez nazistów za przekonania i pomoc Żydom. Litwini zaś przybliżyli postać biskupa wileńskiego Jerzego Matulewicza – jednego z patronów Litwy. Spotkanie poprowadził ks. dr Grzegorz Chojnicki, dyrektor IFT im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione