nasze media MGN 12/2020

PAP/a

dodane 27.05.2011 13:10

Prezydent USA w Polsce


O godzinie 18 w piątek na warszawskim lotnisku Okęcie wylądować ma Air Force One z prezydentem USA Barackiem Obamą na pokładzie. Głównymi tematami rozmów Obamy z polskimi politykami mają być: sprawy gospodarcze, w tym gaz łupkowy; bezpieczeństwo i demokratyzacja w Afryce Północnej.

Obama w piątek wieczorem będzie gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach XVII szczytu Europy Środkowej, który organizuje prezydent Bronisław Komorowski. Będzie to okazja do spotkania z przywódcami 21 państw naszego regionu.

Swą obecność zapowiedzieli m.in. prezydenci: Niemiec, Włoch, Austrii, Czech, Węgier, Chorwacji, Ukrainy, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Przed przyjazdem do Pałacu Prezydenckiego Barack Obama zatrzyma się pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W tych miejscach pamięci amerykański prezydent ma złożyć kwiaty.

Następnego dnia - w sobotę - Obama będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem. Po obu spotkaniach zaplanowano oświadczenia dla mediów. Główne tematy rozmów to: sprawy bezpieczeństwa, gospodarcze, głównie dotyczące wydobycia gazu łupkowego oraz demokratyzacji.

Wciąż nie wiadomo, czy podczas wizyty Obamy w Warszawie dojedzie do ogłoszenia stałej obecności pododdziału sił powietrznych USA w Polsce oraz rotacyjnej obecności amerykańskich myśliwców F-16 i samolotów transportowych. Miałyby one stacjonować w trzech bazach w Polsce.

W obszarze spraw gospodarczych w relacjach polsko-amerykańskich na pierwszy plan wysuwają się obecnie - według polskiej dyplomacji - kwestie związane z wydobyciem gazu łupkowego oraz energii jądrowej. Polskę interesuje współpraca w zakresie korzystania z doświadczeń amerykańskich w obszarze technologii wydobycia gazu łupkowego.

Strona polska chce też, aby w przygotowywanym obecnie przetargu na budowę elektrowni jądrowej, który ma zostać niebawem ogłoszony, wzięły udział także firmy amerykańskie.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione