nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/a

dodane 27.05.2011 13:08

Prehistoryczne cmentarzysko


Prehistoryczne cmentarzysko z ludzkimi szczątkami sprzed ponad 10 tysięcy lat zostało odkryte w południowo-wschodniej Australii - informuje serwis internetowy Australian Broadcast Corp.

Odkrycia dokonano na stanowisku w pobliżu miasta Condobolin nad rzeką Lachlan, położonego w środkowo-zachodnim regionie australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.

Jak poinformował Phil Purcell, archeolog z Biura Środowiska i Dziedzictwa Nowej Południowej Walii, odkryte na cmentarzysku ludzkie kości pochodzą sprzed co najmniej 10 tysięcy lat, na co wskazuje stopień zaawansowania procesu ich fosylizacji.

Według P. Purcella, lokalizacja odkrytego cmentarzyska w pobliżu pradawnego koryta rzeki Lachlan sugeruje, że znalezisko może być znacznie starsze.

Wcześniejsze badania poprzedniego koryta rzeki wykazały, że Lachlan - będąca dopływem rzeki Murrumbidgee - doprowadzała starym korytem wodę ze swoich źródeł w Wielkich Górach Wododziałowych jeszcze 25 tysięcy lat temu.

Zdaniem naukowców, istnienie prehistorycznych ludzkich siedlisk na brzegach zasobnej w wodę rzeki jest bardzo prawdopodobne.

Biuro Środowiska i Dziedzictwa Nowej Południowej Walii w porozumieniu z przedstawicielami lokalnej społeczności Aborygenów przygotowuje plan konserwacji niezwykłego znaleziska i możliwej relokacji szczątków.
« 1 »