nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/p

dodane 04.05.2011 11:14

Parafia pw. Jana Pawła II w Nowym Targu


Kościołowi i parafii w Nowym Targu nadano w niedzielę wezwanie bł. Jana Pawła II. Uroczystość miała miejsce po południu, kilka godzin po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie.

Dekret o nadaniu wezwania nowego błogosławionego wydał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. To jedna z pierwszych w Polsce, i pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia, której patronuje papież Polak.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej na placu budowy nowego kościoła, przy ołtarzu polowym, na którym zawisł wielki baner z napisem: „Janie Pawle II, módl się za nami”. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, wieloletni proboszcz najstarszej parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Duchowny przypomniał, że z terenu parafii widać nowotarskie lotnisko, gdzie Jan Paweł II spotkał się z góralami w 1979 r. – Postawił przed nami nowe wyzwanie do odpowiadania dobrem za zło. Jest dla nas wszystkim wzorem, podążajmy za nim – apelował kaznodzieja. Zauważył, że chór „Gorce” – uświetniający uroczystość, kilka razy koncertował dla Jana Pawła II.

Kościół pw. bł. Jana Pawła II jest w końcowej fazie budowy. Bryłę kościoła bardzo dobrze widać z traktu komunikacyjnego Zakopane – Kraków.

Na Podhalu wezwanie bł. Jana Pawła II otrzyma jeszcze parafia w Podsarniu-Harkabuzie i kaplica w Długopolu koło Ludźmierza.
« 1 »