nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 07.04.2011 15:24

Polska kosmiczna


Są duże szanse na to, że w 2012 r. Polska zorganizuje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej Europejską Międzyparlamentarną Konferencję ds. Przestrzeni Kosmicznej - zapowiedział w czwartek dr hab. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Naukowiec był jednym z uczestników zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej zespołu parlamentarnego ds. przestrzeni kosmicznej.

Jak przypomniał przewodniczący zespołu poseł Bogusław Wontor (SLD), trwają przygotowania do wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). "Teraz w uzgodnieniach międzyresortowych jest projekt porozumienia rozpoczynającego negocjacje polskiego rządu z Europejską Agencją Kosmiczną" - powiedział.

Podkreślił, że dopiero będąc pełnoprawnym członkiem agencji, nasz kraj będzie mógł korzystać z wielu środków finansowych i nowoczesnych technologii badań kosmosu. "To jest celem wejścia Polski do ESA" - wyjaśnił.

Dr hab. Banaszkiewicz zaznaczył jednak w rozmowie z PAP, że nawet jeśli Polska w szybkim tempie zgodzi się przystąpić do ESA i zaakceptuje jej składki (a mogą one wynosić kilkadziesiąt milionów euro rocznie), proces ten zajmie 1,5 roku.

Naukowiec dodał, że Polska - mimo że nie jest członkiem ESA - ma jednak spore szanse, by w 2012 roku zorganizować Europejską Międzyparlamentarną Konferencję ds. Przestrzeni Kosmicznej. To stałe forum współpracy między parlamentami krajowymi państw członkowskich ESA. Spotkania posłów z krajów należących do ESA odbywają się co roku w parlamencie jednego z państw. Jak powiedział dr Banaszkiewicz, projekt organizacji konferencji trafił do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

Uczestnicy czwartkowej konferencji podkreślali znaczenie badań kosmosu. "Wartość przemysłu kosmicznego to jest 300 mld euro rocznie. Warto, żeby również Polska brała w tym udział i korzystała z tego" - zwrócił uwagę dr hab. Marek Banaszkiewicz. "Nie musimy się martwić o naszą kadrę, ona jest na najwyższym europejskim poziomie" - dodał przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, prof. Piotr Wolański z Politechniki Warszawskiej.
« 1 »