nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

PAP/a

dodane 23.02.2011 12:28

ORP "Bielik" kończy misję


W piątek do Portu Wojennego w Gdyni wpłynie okręt podwodny ORP "Bielik", który wróci z czteromiesięcznej, prowadzonej na Morzu Śródziemnym, misji w ramach operacji antyterrorystycznej NATO o kryptonimie "Active Endeavour".

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej komandor porucznik Bartosz Zajda, w trakcie misji ORP "Bielik" zabezpieczał żeglugę na obszarze około 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. W czasie czterech miesięcy okręt pokonał pod wodą 3,7 tysiąca mil morskich.

Zajda wyjaśnił, że ORP "Bielik" wykrywał i identyfikował jednostki przepływające przez Morze Śródziemne. "Operował na morskich szlakach komunikacyjnych i akwenach szczególnie narażonych na działania terrorystów. Chodziło przede wszystkim o wykrywanie podejrzanych jednostek mogących transportować broń, zakazane substancje bądź przemycać ludzi" - wyjaśnił rzecznik.

Zajda dodał, że głównym atutem ORP "Bielik" była skrytość działań. "Operując w zanurzeniu monitorował żeglugę, pozostając niewykrytym" - powiedział rzecznik. Dodał, że w czasie swej misji załoga okrętu zidentyfikowała ponad 1000 jednostek pływających.

W czasie misji polski okręt z 25-osobową załogą podlegał dowództwu NATO w Neapolu.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione