nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

PAP/a

dodane 23.12.2010 09:36

Wigilijna gwiazdka Jowisz


W Polsce pierwsza gwiazdka zaświeci najwcześniej w Gołdapi na Suwalszczyźnie. W tym roku będzie to Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego - zapowiada Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Gołdap jest miastem najbardziej wysuniętym na północny-wschód. Dlatego jego mieszkańcy będą mogli najwcześniej zobaczyć pierwszą gwiazdkę i - zgodnie z tradycją - zasiąść do stołu wigilijnego.

W Gołdapi w wigilię słońce zajdzie już o godzinie 15.10. Mniej więcej pół godziny później na niebie pojawi się pierwsza gwiazda - powiedział Rafalski PAP.

W tym roku pierwszą gwiazdą będzie Jowisz, piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest ponad dwa razy większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym.

Jowisza znali astronomowie w czasach starożytnych. Rzymianie nazwali planetę na cześć najważniejszego bóstwa swojej mitologii. Jest to trzeci najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie po Księżycu i Wenus.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione