nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 09.12.2010 14:25

Więcej sportu, mniej nałogów


Młodzi ludzie uprawiający sport rzadziej sięgają po papierosy i alkohol, są nie tylko sprawniejsi, ale i bardziej zadowoleni - wynika z danych, przedstawionych w środę na konferencji "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród młodzieży".

Z badań, przeprowadzonych w marcu tego roku przez mazowieckie centrum profilaktyki, a przedstawionych w materiałach konferencyjnych, wynika, że co trzeci gimnazjalista regularnie sięga po papierosy, a 11 proc. badanych uczniów przynajmniej raz się upiło. Natomiast 67 proc. gimnazjalistów-sportowców deklaruje, że nigdy nie paliło papierosów.

Do używania dopalaczy i narkotyków przyznało się 1 proc. gimnazjalistów, aktywnie uprawiających sport. Wśród uczniów nieuprawiających sportu odsetek ten był dziewięciokrotnie wyższy.

"Niektórzy młodzi ludzie zażywają specyfiki, które mają uczynić ich szczęśliwszymi, choćby na chwilę. Ale endorfiny, hormony szczęścia, są uwalniane także dzięki świadomemu wysiłkowi fizycznemu"

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Beata Bublewicz zwróciła uwagę, że uprawianie sportu sprzyja też dobrej sylwetce. Zaznaczyła, że młodzież ma często problemy z otyłością. W ciągu trzech dekad - jak powiedziała Bublewicz - odsetek uczniów otyłych w warszawskich szkołach wzrósł dziesięciokrotnie. Problemy z nadwagą ma 20 proc. chłopców i 15 proc. dziewcząt w Polsce. W Europie gorzej jest - jak zaznaczyła Bublewicz - tylko na Malcie, w Grecji i w państwach bałkańskich.

Program "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży" wspierają m.in. Tomasz Sikora, Adam Małysz. Justyna Kowalska. W kolejnej edycji programu w 2011 roku wezmą udział m.in: Włodzimierz Lubański, Mateusz Kusznierewicz, Maja Włoszczowska, Otylia Jędrzejczak i Natalia Partyka.
« 1 »