nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/a

dodane 29.11.2010 09:53

Kradzież części Pomnika Tatara


Gdańska policja szuka sprawcy kradzieży części Pomnika Tatara RP, odsłoniętego w ostatni czwartek w Parku Oruńskim przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Straty oszacowano na 50 tys zł.

Jak poinformowała w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Magdalena Michalewska, skradziona została, wykonana z brązu, górna część buńczuka (drzewiec zakończony kulą lub grotem, stanowiący symbol władzy tureckiej w wojskach tatarskich i kozackich - PAP), trzymana przez tatarskiego jeźdźca. Zabrany element ma długość ok. 1,5 metra i waży 250 kg.

O braku części monumentu policja została powiadomiona przez spacerowicza w sobotę rano. Policja przeszukała okoliczny teren, zarządzono także sprawdzenie skupów złomu.

Pomnik Tatara przedstawia naturalnej wielkości ułana tatarskiego w stroju z 1920 r. na koniu. Monument stanął w Parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Centrum było pomysłodawcą ustawienia pomnika. W uroczystości jego odsłonięcia wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.
« 1 »