nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

KAI/p

dodane 05.02.2010 09:46

Mazowsze upamiętni 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem


Wiele imprez z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem odbędzie się na Mazowszu. 15 sierpnia w Jedlni odbędą się tzw. śluby grunwaldzkie z udziałem par z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec.

Wydarzenia z początku pierwszej połowy XV wieku wpisały się w historię województwa mazowieckiego. To właśnie przez te ziemie z różnych stron maszerowały wojska uczestniczące w zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Najważniejszym wydarzeniem organizacyjnym na Mazowszu było wybudowanie w Kozienicach nad Wisłą mostu łyżwowego, po którym przeszły kolumny i tabory wojska królewskiego. Wojska te następnie połączyły się z wojskami Wielkiego Księcia Witolda i ruszyły na ziemie Zakonu Krzyżackiego.

Centralne obchody na Mazowszu odbędą się 10 lipca w Jedlni koło Radomia, gdzie król Władysław Jagiełło wielokrotnie przebywał. Tego dnia zostanie odsłonięty pomnik polskiego króla i otworzona Panorama Jedlnieńska.

Proboszcz miejscowej parafii ks. Janusz Smerda poinformował, że symboliczne rozpoczęcie obchodów odbyło się 2 lutego - jak powiedział ks. Smerda - od rozesłania wici o uroczystościach. Ich dalszy program przewiduje zapusty królewskie, które zostaną ogłoszone przed Środą Popielcową, z kolei 16 maja dzieciom pierwszokomunijnym wręczone zostaną rycerskie ryngrafy. Na początku czerwca młodzież bierzmowana przyjmie za swych patronów polskich świętych. - 15 sierpnia odbędą się śluby grunwaldzkie, a pary z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec odnowią swoje małżeńskie zobowiązania, budując nowy kształt zjednoczonej duchowo Europy - powiedział ks. Smerda.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione