Łódzcy archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań na terenie wczesnopiastowskiego grodziska w Tumie pod Łęczycą. W przyszłości grodzisko ma zostać zrekonstruowane. Ma tu powstać także skansen etnograficzny i pawilon muzealno-konferencyjny.
Według badaczy pierwsze grodzisko w Tumie powstało w czasach Mieszka I, czyli z końcem X wieku. Największy rozkwit grodu nastąpił w drugiej połowie XI wieku, a zwłaszcza w XII wieku. To czasy Bolesława Krzywoustego, który ustanowił go Grodem Książęcym. Był to wówczas jeden z najważniejszych ośrodków państwa Polskiego.
Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili także na wiele zabytków z okresu świetności Tumu. Są wśród nich m.in. groty strzał, zdobione srebrem żelazne ostrogi, bogate aplikacje odzieży i przede wszystkim skorupy naczyń glinianych. Znaleziono także narzędzia kowalskie, świadczące o obecności wykwalifikowanego rzemieślnika, wyroby związane z obróbką kości i rogu. Wiele znalezisk stanowiły proste przedmioty służące w codziennym życiu, jak np. noże żelazne, elementy stroju (klamry, sprzączki), a nawet ozdoby. Odkryto m.in. pierścienie wykonane ze szkła oraz srebra i złota. Pierwsza faza budowy parku archeologicznego w Tumie miałaby się zakończyć w 2013 roku.
«
‹
1
›
»