nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/p

dodane 14.10.2009 11:45

Park archeologiczny w Tumie pod Łęczycą


Łódzcy archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań na terenie wczesnopiastowskiego grodziska w Tumie pod Łęczycą. W przyszłości grodzisko ma zostać zrekonstruowane. Ma tu powstać także skansen etnograficzny i pawilon muzealno-konferencyjny.

Według badaczy pierwsze grodzisko w Tumie powstało w czasach Mieszka I, czyli z końcem X wieku. Największy rozkwit grodu nastąpił w drugiej połowie XI wieku, a zwłaszcza w XII wieku. To czasy Bolesława Krzywoustego, który ustanowił go Grodem Książęcym. Był to wówczas jeden z najważniejszych ośrodków państwa Polskiego.

Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili także na wiele zabytków z okresu świetności Tumu. Są wśród nich m.in. groty strzał, zdobione srebrem żelazne ostrogi, bogate aplikacje odzieży i przede wszystkim skorupy naczyń glinianych. Znaleziono także narzędzia kowalskie, świadczące o obecności wykwalifikowanego rzemieślnika, wyroby związane z obróbką kości i rogu. Wiele znalezisk stanowiły proste przedmioty służące w codziennym życiu, jak np. noże żelazne, elementy stroju (klamry, sprzączki), a nawet ozdoby. Odkryto m.in. pierścienie wykonane ze szkła oraz srebra i złota. Pierwsza faza budowy parku archeologicznego w Tumie miałaby się zakończyć w 2013 roku.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione