nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/p

dodane 21.09.2009 10:57

Zabawka poruszana dzięki falom mózgowym


Zabawkę, która porusza się dzięki wykorzystaniu fal mózgowych człowieka, zaprezentowano - po raz pierwszy w Polsce - podczas niedzielnej gali „Nauka - Kultura - Sztuka – Sport” w Kielcach. Imprezę zorganizowano w ramach X Kieleckiego Festiwalu Nauki.

Zabawka wykorzystuje technologię odczytu fal mózgowych EEG. "Chodzi o to by wprowadzić swój umysł w stan relaksu - rozluźnienia fizycznego i umysłowego. Wówczas mózg emituje głównie fale alfa, które w tej zabawce pozwalają uruchomić mechanizm poruszania piłeczki w specjalnym cylindrze" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Piotr Sołkiewicz z firmy, która popularyzuje zabawkę w Polsce.

Na głowie osoby, która chce spróbować swoich sił w zabawie, zostaje umieszczony bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Poprzez specjalne czujniki zestaw odczytuje fale wytwarzane w danej chwili w mózgu człowieka. Czujniki określają różnicę między falami wytwarzanymi w mózgu - delta, alfa, beta, gamma - i uzyskane dane przekazuje do głównej części zabawki.

Z kolei układ elektroniczny z głównej części urządzenia za pomocą algorytmu matematycznego przekształca dane na działanie - w tym przypadku uruchamia wentylator, który wytwarza ciąg powietrza unoszący do góry piłeczkę, umieszczoną w przezroczystym cylindrze.

W zabawie chodzi o podniesienie piłeczki do góry i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie cylindra - oprócz wyciszenia, potrzebna jest koncentracja na zadaniu. Zabawka ma trzy stopnie trudności, w każdym po pięć etapów, zależnych od różnicy poziomów odczytywanych fal.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione