nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

KAI/p

dodane 28.04.2009 10:38

Zjazd rycerzy w Bydgoszczy


Pokazy walk rycerskich, wybuchy z broni, pasowanie na rycerza oraz wspólna Msza św. – to tylko niektóre punkty spotkania braci rycerskiej z całej Polski, które odbywało się w niedzielę w Bydgoszczy.

Owocem pierwszego takiego spotkania była regularna współpraca chorągwi z parafią Bożego Ciała. To tam rycerze regularnie pełnią wartę przy Grobie Pańskim oraz trzymają baldachim podczas procesji Bożego Ciała. „Z wielkim uznaniem trzeba spojrzeć na ludzi, którzy niemałym nakładem własnych środków, oszczędności, wolnego czasu, odtwarzają część historii” – powiedział proboszcz wspólnoty ks. kanonik Ryszard Pruczkowski.

Spotkanie wiązało się także ze wspomnieniem patrona braci rycerskiej – Świętego Jerzego. Ksiądz Pruczkowski z okazji 25-lecia święceń kapłańskich otrzymał złotą monetę z wizerunkiem świętego. W chwili nominacji na kanonika, została ona wtopiona w pierścień, który nosi. – Święty Jerzy był żołnierzem rzymskich legionów. Po przyjęciu chrześcijaństwa, nie chcąc złożyć ofiary pogańskim bożkom, został okrutnie zamęczony. Czuł się rycerzem i uczniem Chrystusa. Do końca się nie ugiął, dlatego jest patronem całej braci rycerskiej – dodał.

Chorągiew Piesza Grodu Bydgoskiego Biały Gryf powstała dzięki pasji Jarosława Siemiątkowskiego. To on również zorganizował pierwsze takie spotkanie w grodzie nad Brdą. – Czegoś takiego w naszym mieście jeszcze nie było. Jest to okazja do modlitwy, wspólnej integracji oraz popularyzacji naszych zamiłowań. Od dziecka interesowałem się rycerskością i tak pozostało do dzisiaj. Patrząc na filmy, czytając książki, chcieliśmy złapać do ręki miecz i powalczyć w bitwach – powiedział.

Mszę świętą zakończyło uroczyste odśpiewanie Bogurodzicy. Następnie wszyscy przeszli procesyjnie na plac przy szkole, gdzie miały miejsce pokazy broni i walk rycerskich.
Organizatorem i pomysłodawcą niecodziennej integracji byli członkowie Chorągwi Pieszej Grodu Bydgoskiego Biały Gryf.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione