nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

kai/p

dodane 26.03.2009 09:21

W muzeum znaleziono relikwie 39 świętych


Sensacyjnego odkrycia dokonano w British Museum w Londynie. W płóciennym zawiniątku schowanym w przenośnym ołtarzu z XII wieku znaleziono relikwie 39 świętych, w tym fragmenty kości św. Benedykta.
Odkrycia dokonał James Robinson, kurator wystawy poświęconej średniowieczu. Przeprowadzał on standardowe oględziny obiektów przeznaczonych na ekspozycję. Ołtarz niemieckiej produkcji, w którym znajdowało się znalezisko, trafił do muzeum w 1902 r. Od tego czasu nie był otwierany.

W zawiniątku schowanym w ołtarzu umieszczono dziesiątki miniaturowych wizerunków świętych – w złocie, kamieniu, drewnie i kości słoniowej. Znajdowały się tam też relikwie, każda osobno zapakowana i podpisana na przyczepionym skrawku pergaminu. Bodaj największej wartości jest fragment kości św. Benedykta owinięty w bizantyjski jedwab z VIII lub IX w.

Każdy katolicki ołtarz powinien mieć relikwię przynajmniej jednego świętego. Na tylnej ścianie ołtarza w brytyjskim muzeum wypisano aż 40 imion – poczynając od Jana Chrzciciela, Marii Magdaleny, Jakuba i Jana. Znaleziono jednakże tylko 39 pakuneczków zawierających jakoby pamiątki po tych świętych.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione