nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

kai/p

dodane 18.02.2009 10:36

Benedykt XVI pomodli się w największym meczecie Jordanii

Benedykt XVI podczas wizyty w Ziemi Świętej odwiedzi 9 maja największy meczet w Jordanii – potwierdził duchowny katolicki ks. Rifat Bader, rzecznik miejscowych organizatorów tego etapu papieskiej pielgrzymki. Papież będzie pielgrzymował do Jordanii od 8 do 11 maja.
Wizyta w meczcie Husseina bin Talala w Ammanie będzie drugim tego typu wydarzeniem w historii pontyfikatu Benedykta XVI. W 2006 roku papież modlił się w słynnym Błękitnym Meczecie w Stambule. W jordańskiej świątyni Ojciec św. spotka się także z przedstawicielami muzułmanów i islamskimi teologami.

Jordania będzie pierwszym przystankiem podczas papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej w dniach od 8 do 15 maja. Wizyta obejmować ma także Izrael i terytoria palestyńskie. Wizyta w meczecie będzie jedyną nowością w porównaniu do trasy pielgrzymki, którą w marcu 2000 odbył Jan Paweł II. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, na trasie majowej pielgrzymki nie znalazła się Strefa Gazy.

Podczas trzydniowego pobytu w Jordanii papież odwiedzi także biblijne miejsca. Będzie na górze Nebo, z której Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, zatrzyma się także w miejscu chrztu Jezusa na brzegu Jordanu.

W liczącym 5.8 mln ludzi kraju, 3 proc. stanowią chrześcijanie. Znajduje się tam ponad 30 parafii katolickich. Udzielanie są w nich sakramenty i sprawowana liturgia. Katolicy opiekują się chorymi oraz pracują z dziećmi i młodzieżą. Wydział Edukacji Patriarchatu Łacińskiego zarządza siecią ponad czterdziestu szkół, w których uczy się ponad 20 000 uczniów.

« 1 »