nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 09.02.2009 10:39

Papieskie przesłanie poświęcone chorym i cierpiącym dzieciom

Chorym i cierpiącym dzieciom poświęcone jest papieskie orędzie na XVII Światowy Dzień Chorego.

Obchodzony jest on w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Benedykt XVI zaapelował do rządzących państwami o dopilnowanie, aby prawo w ich krajach należycie chroniło chore dzieci i ich rodziny.

„Papież spogląda z ojcowską troską na miliony dzieci nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, dzieci ulicy, ofiar wojen i konfliktów, przemocy i wykorzystywania ze strony dorosłych – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Dariusz Giers z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

– Benedykt XVI nie zapomina o dzieciach, które cierpią głód, umierają na skutek chorób zakaźnych, pozbawione są rodzin, domów i szczęśliwego dzieciństwa. (...)Każde cierpienie, szczególnie bezbronnego małego człowieka, jest dramatycznym wołaniem o pomoc.

Papież zwraca się do wszystkich diecezji i parafii, aby objęły najgłębszą troską cierpiące dzieci. Wzywa personel medyczny, placówki służby zdrowia, instytucje państwowe i organizacje międzynarodowe do większego zaangażowania na rzecz dobra dzieci, poprawy stanu ich zdrowia fizycznego i psychicznego, przywrócenia im radości życia.

Podkreśla zasługi na tym polu watykańskiego szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus, który w tym roku obchodzi 140. rocznicę istnienia.

Papież nie zapomina o rodzinach doświadczanych cierpieniem dzieci. Potrzebują one specjalnego wsparcia i świadectwa miłości z naszej strony. Benedykt XVI jednoczy się z nimi poprzez modlitwę i zawierza ich dzieci Matce Bożej, która tuli w swych ramionach małego Jezusa, a w Nim wszystkie dzieci świata”.

W Watykanie w Światowy Dzień Chorego 11 lutego zaplanowano popołudniowy różaniec dla chorych w bazylice św. Piotra oraz Eucharystię. Na zakończenie liturgii z chorymi spotka się Benedykt XVI.

« 1 »