nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

k/KAI

dodane 22.09.2008 07:28

Śluby wieczyste we Wspólnocie Chemin Neuf

Jedenaście osób, w tym trzy małżeństwa złożyło 20 września śluby wieczyste: ubóstwa, posłuszeństwa i czystości zgodnie ze stanem, do katolickiej Wspólnoty Chemin Neuf.

Uroczystej Eucharystii w Archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela przewodniczył abp Kazimierz Nycz. – Znajomi pytają czy od tej chwili będziemy żyć w celibacie – śmieje się Katarzyna Łukomska – a my żyjemy jak każde małżeństwo: wychowujemy dzieci, pracujemy. Śluby to dalszy etap drogi, którą podjęliśmy 14 lat temu. To nasze małe tak Bogu, który odpowiada nam swoim wielkim tak.

Chemin Neuf powstała we Francji w 1973 r. z inicjatywy trzech małżeństw i jezuity o. Laurenta Fabre’a. Jej powołaniem jest praca na rzecz jedności chrześcijan, troska o rodzinę.

Wspólnota angażuje się także w duszpasterstwo młodych. Dla gimnazjalistów i licealistów organizuje weekendy formacyjne oraz tygodniowy obóz letni. Natomiast młodzieży w wieku 18-30 lat proponuje rekolekcje „Jerycho” na bazie duchowości ignacjańskiej.

Ponadto, co roku latem organizuje Międzynarodowy Festiwal Młodych z całego świata we Francji lub innym państwie, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży. W roku 2005 wspólnota Chemin Neuf zorganizowała wyjazd dla ok. 300 młodych z całej Polski na Światowe Dni Młodzieży do Kolonii. Natomiast w roku 2007 po raz pierwszy zorganizowała Festiwal Młodych w Polsce, który odbył się w Wolborzu k. Piotrkowa Trybunalskiego.

Jest obecna w ponad 50 krajach, liczy ok. 1300 osób różnych narodowości. Zaangażowani są do niej kobiety i mężczyźni: małżeństwa, kapłani, osoby konsekrowane i stanu wolnego. W Polsce od 1998 r., Wspólnota prowadzi Dom Rekolekcyjny w Wesołej przy parafii Opatrzności Bożej. W centrum Łodzi niedawno został otwarty wspólnotowy akademik.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione