nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 01.09.2008 09:06

Zwoje rękopisów z Qumran będą dostępne w Internecie

Zwoje rękopisów z Qumran znad Morza Martwego zostaną udostępnione w Internecie. W projekt zaangażowali się naukowcy z amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, którzy już zaczęli realizację projektu.

Jego celem projektu jest ułatwienie badań i powszechne udostępnienie liczących 2 tys. lat zwojów, które m. in. zawierają fragmenty najstarszej znanej wersji Starego Testamentu.

Od dawna eksperci i badacze antyku skarżyli się, że tylko niewielu z nich ma dostęp do zwojów ok. 800 rękopisów, spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znaleziono w latach 1947-1956 w 11 grotach niedaleko ruin Qumran w Izraelu.

"Po raz pierwszy zwoje będą dostępne dzięki kliknięciu w klawiaturę komputera“ - powiedziała rzeczniczka izraelskiego urzędu ds. antyku i dodała: „W ten sposób zapewnimy, że zwoje przetrwają następne 2 tys. lat”.

W grotach Qumran znaleziono w sumie 15 tys. fragmentów rękopisów wśród których są m. in. odpisy całych ksiąg Biblii na milimetrowej grubości skrawkach z papirusu lub pergaminu.

Zwoje z Qumran należą do najcenniejszych skarbów światowej kultury. Obecnie są prawie niedostępne ze względu na to, że są ekstremalnie wrażliwe na światło.

Mimo, że w 2001 r. wszystkie fragmenty rękopisów zostały opublikowane w 38 tomach przez Oxford University Press badacze nie mają jednak dostępu do oryginałów i często muszą korzystać z przestarzałych biało-czarnych fotokopii.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione