nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

KAI/k

dodane 22.08.2008 14:27

Płyta cystersów bije rekordy popularności

Płyta "Chant - Music for Paradise", nagrana przez cystersów z austriackiego opactwa Heiligenkreuz, bije rekordy popularności i zdobywa kolejne Platynowe Płyty.

Na świecie sprzedano już ponad 400 tys. egzemplarzy tego nagrania, zawierającego wybór chorałów gregoriańskich, śpiewanych podczas codziennej liturgii w tym klasztorze.

W samej tylko Austrii cystersi sprzedali ponad 60 tys. egzemplarzy i zdobyli potrójną Platynową Płytę. Otrzymali też Złotą Płytę za 100 tys. sprzedanych krążków w Wielkiej Brytanii. W USA wyszli na pierwsze miejsce w kategorii klasyki.

"Chant - Music for Paradise" okazał się najlepiej sprzedającą się płytą również w Polsce, uzyskując Złotą Płytę.

Ostatnio o. Karl Wallner z opactwa w Heiligenkreuz przebywał w Brukseli, gdzie odebrał Złotą Płytę za 10 tys. sprzedanych krążków. Dziekan Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej im. Benedykta XVI w Heiligenkreuz podkreślił w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”, że bardzo go cieszy ten nieoczekiwany sukces płyty, gdyż całkowity dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na kształcenie księży.

Będą z niego wspomagani m.in. młodzi ludzie z Afryki i Azji, studiujący w Heiligenkreuz. Obecnie na tej uczelni studiuje 16 osób z Wietnamu, Sri Lanki i krajów afrykańskich.

- Uważam, że nasza płyta jest zaproszeniem szerokiego kręgu osób do odkrycia na nowo skarbów modlitwy zakonnej i klasztorów jako miejsc będących oazą siły - powiedział o. Wallner. Jego zdaniem, poprzez swoją płytę cystersi „dali świadectwo sensu światu, zmierzającemu ku bezsensowi”. Takiego doświadczenia pragnie wielu ludzi i to tłumaczy – być może - sukces płyty.

Nagrania dokonano w kwietniu br., w kościele klasztornym w Heiligenkreuz. Uczestniczyło w nim 17 braci. Ich kantor, o. Simeon Wester zadecydował, że nagrania należy dokonać w kościele, aby zachować duchowy charakter chorału. Według o. Westera, dla zakonników było też ważne, żeby podczas nagrania stali zwróceni twarzą do ołtarza i znajdujących się na nim relikwii Krzyża.

Wydawcą płyty jest znana firma muzyczna Universal Music. Do współpracy z nią doszło na skutek ogłoszenia w mediach anglojęzycznych. Na łamach prasy firma poszukiwała "najpiękniejszych głosów muzyki religijnej". W ostatnim dniu trwania konkursu nadszedł e-mail od o. Wallnera z próbkami nagrań śpiewu gregoriańskiego z klasztoru w Heiligenkreuz.

Na krążku, wśród 29 pieśni i modlitw, znalazły się m.in. liturgia pogrzebowa "In Paradisum", codzienna modlitwa wieczorna z Heiligenkreuz oraz hymny „Veni Creator Spiritus”, „Spiritus Domini” i "Factus est repente".

Klasztor w Heiligenkreuz - jedyną na świecie placówkę cystersów, istniejącą nieprzerwanie od chwili powstania - założył w 1133 r. św. Leopold III, margrabi Austrii. Jego wnuk, książę Leopold V, podarował zakonnikom w 1188 r. relikwie drzewa Krzyża; mają one długość 23,5 cm i są największymi fragmentami krzyża Chrystusa na północ od Alp. Do dziś odbierają one szczególną cześć w miejscowym sanktuarium.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione