nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

KAI/k

dodane 07.08.2008 16:17

80 flag światowych na Jasnej Górze

"Galeria flag” pojawiła się na Jasnej Górze. Od strony bramy wjazdowej do sanktuarium zawisły flagi 80 krajów świata. To gest w stronę obcokrajowców, którzy coraz liczniej nawiedzają częstochowski klasztor.

W ubiegłym roku Jasną Górę odwiedzili pielgrzymi i turyści z 81 krajów świata. Centrum Informacji oprowadzało gości w 9 językach. Z posługi przewodników skorzystało ponad 4,3 tys. grup zagranicznych w liczbie ponad 108 tys. osób.

Jasnogórską „Galerię flag” otwierają barwy Polski i Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który od 1382 r. sprawuje pieczę nad sanktuarium. Kolejne flagi państw ułożone są według liczby pielgrzymów i turystów, z których przybyło do Częstochowy najwięcej osób. Prym wiodą Włochy, USA, Niemcy, Francja i Hiszpania. Nie zabrakło także flagi watykańskiej, która umieszczona jest obok polskiej.

„Przez tę galerię goście z zagranicy mogą zobaczyć cząstkę swojej ojczyzny, jej duchowości, tego co kryje się w barwach ich krajów”- zauważa przeor Jasnej Góry. O. Roman Majewski podkreśla, że pomysł od samego początku wzbudza duże zainteresowanie.

„Widać jak obcokrajowcy się cieszą, jak szukają swojej flagi, jak się przy niej fotografują”- mówi przeor. Dodaje, że flagi są dowodem obecności przedstawicieli tak wielu krajów w narodowym sanktuarium Polaków. O. Majewski wyraził przekonanie, że w przyszłym roku flag będzie jeszcze więcej, bowiem 7 sierpnia pojawiła się na murach klasztoru tablica z prośbą do gości z zagranicy, aby w Jasnogórskim Centrum Informacji zgłaszali swoją obecność w sanktuarium.

Decyzją obecnego przeora klasztoru biało-czerwona flaga od maja stale powiewa na jasnogórskiej wieży.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione