nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

KAI/k

dodane 30.07.2008 10:04

Młodzież modli się o pokój w Turcji i na świecie

Młodzież zgromadzona na Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla modliła się dziś o pokój w Turcji i na świecie oraz o ustanie nienawiści między ludźmi.

Kiedy do uczestników spotkania dotarła informacja, że w Stambule został przeprowadzony zamach bombowy, odpowiedzią na tę wiadomość była modlitwa w kościele podczas Eucharystii i na placu przyświątynnym.

Młodzież zebrana na kalwaryjskim wzgórzu wraz ze swoimi duszpasterzami powtarzała modlitwę św. Franciszka: „O, Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”. - Dziś uświadomiłam sobie, że i ja mogę walczyć o pokój. Modlitwą – powiedziała uczestniczka franciszkańskiego spotkania młodzieży, która przyjechała do Kalwarii Pacławskiej z Legnicy.

Franciszkanin o. Jan Grzywna próbował młodzieży w czasie Mszy św. uświadomić źródła zła w świecie, przyczyny wojen, nienawiści, ataków terrorystycznych. Zdaniem zakonnika jest ich wiele: „grzech, nałogi, zniewolenia, opaczne rozumienie wolności jako samowoli” – wyliczał.

Franciszkanie zadbali, aby młodzież, biorąca udział w letnich rekolekcjach na Pogórzu Przemyskim, miała odpowiednie środki, które mogą pomóc jej zmienić własne życie.

Każdego dnia w konfesjonałach czeka na młodych penitentów ok. 20 zakonników. Na miejscu jest dwóch kierowników duchowych, jeden psycholog i sześciu terapeutów uzależnień.

Codziennie ojcowie duchowni przypominają: „Kapłani, którzy są wśród nas, i siostry zakonne są dla was. Nie po to, aby was zabawiać, ale po to, aby wam pomagać. Korzystajcie z ich posługi”.

„Najczęściej jednak są spragnieni rozmowy. Potrzebują bliskiej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Chcą mówić i chcą, aby ktoś chciał ich słuchać. A my im to gwarantujemy” – przyznają obecni na spotkaniu psychologowie, terapeuci.

W zielonej Szkole Ewangelii w Kalwarii Pacławskiej od początku do końca spotkania otwarta jest także w dzień i w nocy kaplica św. Rafała, gdzie w monstrancji wystawiony jest do adoracji Najświętszy Sakrament.

„To idealne miejsce, gdzie odnajduję oazę ciszy i spokoju, i gdzie mogę przemyśleć i omodlić swoje sprawy” – mówią wchodzący do środka. Z godziny na godzinę dwie tablice zawieszone wewnątrz zapełniają się intencjami, wypisywanymi własnoręcznie przez uczestników Franciszkańskiego Spotkania Młodych białą kredą.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione