nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 30.07.2008 09:55

Sportowa fundacja Jana Pawła II

Jan Paweł II ma swoich naśladowców również na boiskach sportowych. We Włoszech powstała Fundacja im. Jana Pawła II na rzecz Sportu. Jej celem będzie szerzenie nauczania polskiego Papieża w środowisku sportowym.

W praktyce będzie to polegało na organizowaniu imprez sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także tych przeznaczonych dla parafii.

Twórcy chcą popularyzować w nich wychowanie przez sport. Pierwszym „flagowym” przedsięwzięciem fundacji będzie „Bieg śladami św. Pawła z Betlejem do Rzymu”, który rozpocznie się 24 kwietnia przyszłego roku i potrwa niemal dwa miesiące.

Założyciele Fundacji przyznali, że nie mieli większych problemów z wyborem swego patrona. Jan Paweł II sam uprawiał sport, a przy tym zwracał uwagę na wartości, które sport potrafi w człowieku umocnić.

„Jan Paweł II, dzięki swej niezwykłej intuicji, bardzo szybko zrozumiał znaczenie sportu we współczesnej kulturze. W żadnym wypadku nie absolutyzował go ani nie ideologizował, ale uznając faktyczną sytuację, ogólnoświatową ekspansję wydarzeń sportowych, a także opierając się na własnym doświadczeniu, wydobywał pozytywne aspekty sportu, aby interpretować je w świetle wiary” – powiedział współprzewodniczący fundacji bp. Carlo Mazza.

Fundacja im. Jana Pawła II na rzecz Sportu związana jest z włoskim episkopatem. Będzie też blisko współpracować z Papieską Radą ds. Świeckich.

« 1 »