nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 24.07.2008 09:35

Uczniowie z Wrocławia pomagają Polakom na Syberii

Pod nazwą "Misja Syberia 2008" od dwóch tygodni trwa organizowana przez salezjanów z Wrocławia akcja pomocy polskiej młodzieży potomkom Polaków zesłanych w czasie wojny na Syberię. Młodzi pomagają odnawiać kościoły i cmentarze oraz opiekują się polskimi dziećmi.

W akcji "Misja Syberia 2008" biorą udział uczniowie salezjańskiego liceum z Wrocławia, działający na co dzień w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym.

Podróż na trasie Mińsk-Kazań-Jekaterenburg-Omsk-Nowosbirsk przebyli w pięć dni koleją transsyberyjską. W miejscowości Bijsk w Kraju Ałtajskim na południowym krańcu Syberii przywitał ich pracujący tam polski kapłan ks. Andrzej Obuchowski. Od 12 lat prowadzi on misję katolicką w diecezji nowosybirskiej.

Młodzi wrocławianie od kilku dni opiekują się dziećmi - potomkami polskich zesłańców z lat 40. XX wieku. Organizują im m.in. mecze piłki nożnej i zajęcia plastyczne, uczestniczą w wycieczkach po okolicy. Pomagają także przy budowie kościoła i porządkowaniu zaniedbanych pomieszczeń gospodarczych w parafii i okolicy.

Przed wyjazdem do Polski młodzi Polacy pomogą jeszcze w pracach renowacyjnych starego polskiego cmentarza w miejscowości Pokrowskoje.

« 1 »