nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 12.05.2008 09:21

Stolica Apostolska uruchomiła stronę internetową po łacinie

Od kilku dni czynna jest strona internetowa Stolicy Apostolskiej po łacinie, która nadal formalnie jest językiem oficjalnym i urzędowym Kościoła rzymskokatolickiego.

W związku z tym zmieniła się nieco watykańska strona główna (www.vatican.va), na której pojawiła się nowa, siódma wersja językowa. Dotychczas były tam następujące wersje językowe: włoska, hiszpańska, angielska, niemiecka, francuska i portugalska.

Nowa strona nie jest jednak powieleniem tamtych wersji, lecz zawiera wyłącznie łacińskojęzyczne teksty różnych dokumentów kościelnych, zgrupowane w następujących działach: Papieże, Święta Biblia, Katechizm Kościoła Katolickiego, Kodeks Prawa Kanonicznego, Sobór Watykański II i Kuria Rzymska.

Ta ostatnia kategoria obejmuje dokumenty, wydane przez różne urzędy kurialne: kongregacje, papieskie rady, trybunały i kilka innych oraz informacje o fundacji Latinitas, szerzącej i pielęgnującej znajomość tego języka w Kościele.

Pod względem czasowym nowa strona sięga do pontyfikatu bł. Jana XXIII (1958-63).

Istnienie strony łacińskiej ma przede wszystkim ułatwić dostęp do różnych dokumentów papieskich i watykańskich w ich wersjach oryginalnych.

Jest to szczególnie istotne dla naukowców: kanonistów, biblistów i tych wszystkich, którzy mają np. wątpliwości co do jakości tłumaczeń owych dokumentów.

« 1 »