nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 05.05.2008 09:26

W Chinach niebawem ruszy największa na świecie drukarnia Biblii

Miasto Nankin, w prowincji Jiangsu, ma szansę stać się niebawem światową stolicą wydawnictw biblijnych. Powstał tam dom wydawniczy, zdolny drukować miesięcznie milion egzemplarzy Biblii.

Co minutę w drukarni powstawać będzie 23 egzemplarzy, prawdopodobnie najpopularniejszej w Chinach książki - donosi katolicka agencja "Independent Catholic News".(...)

Docelowo drukarnię opuszczać będzie co roku 12 milionów ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Drukarnia swymi rozmiarami przypomina hangar lotniczy. Ma 48 tys. m kw. powierzchni i zatrudnia około 600 pracowników.

Pierwsze tłumaczenia Biblii wydane przez Amity Press, firmę chińsko-brytyjską, która co roku produkowała dotąd 6 milionów egzemplarzy Biblii, ukazały się w 1987 r.

W grudniu ubiegłego roku wydrukowano tu 50 milionowy Pisma Świętego. Biblijne księgi rozprowadza 55 tysięcy legalnych kościołów w Chinach. Za inny rodzaj dystrybucji grozi wciąż więzienie.

Większość egzemplarzy można otrzymać za darmo, gdyż są dotowane przez Kościoły protestanckie z Europy i USA. Kieszonkowe wydanie Biblii kosztuje nie więcej niż półtora dolara.

Pismo Święte drukuje się w siedmiu językach grup etnicznych zamieszkujących Chiny, m.in. Yi, Miao i koreańskim, ale także po angielsku, francusku, rosyjsku lub języku suahili.

Ukazała się również wersja dla niewidomych. W przyszłości spółka zamierza zaangażować się w produkcję biblijnych audiobooków i specjalnych luksusowych wydań.

Peter Dean, z Towarzystw Biblijnych przypomina, że jeszcze niedawno, w czasie rewolucji kulturalnej (1966-76), chrześcijaństwo było zakazane, a Pismo Święte konfiskowano i palono.

Według Deana obecnie zapotrzebowanie na Biblię jest ogromne. "Szacunki, co tego, ile jest obecnie w Chinach chrześcijan są różne, ale każdy zgadza się, że Kościoły chrześcijańskie gwałtownie rozwijają się. Najbardziej cieszę się z tego, że wydawnictwo będzie mogło im służyć" - dodaje konsultant Amity Printing Company.

Według nieoficjalnych szacunków w Chinach jest już ok. 100 mln chrześcijan. Oficjalne statystyki mówią, że w Państwie Środka żyje blisko 22 mln wyznawców Chrystusa. Szacuje się, że liczba katolików wynosi od 12 do 15 mln.

« 1 »