nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

KAI/k

dodane 21.04.2008 09:29

Ogólnopolski finał XVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

„Człowiek drogą Kościoła” to hasło XVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, której ogólnopolski finał odbył się dziś w Gnieźnie.

W intelektualne szranki stanęło 123 młodych ludzi z 41 polskich diecezji.

Najlepsi okazali się reprezentanci archidiecezji katowickiej i diecezji łomżyńskiej.

Młodzi przyjechali do Gniezna w piątek 18 kwietnia. Wieczorem spotkali się w kościele bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskim osiedlu Winiary, gdzie przywitał ich bp Wojciech Polak.

„Czujcie się w Gnieźnie, jak w domu – mówił, życząc im jak najlepszych wyników podczas konkursowych zmagań. (...)

Konkursowe zmagania rozpoczęły się 19 kwietnia rano w auli I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyła się część pisemna finału.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 43 pytania testowe. Przydała się znajomość Katechizmu Kościoła Katolickiego, encyklik papieża Jana Pawła II „Evangelium vitae” i „Redemptor hominis” oraz kilku pozycji wydawniczych m.in. fragmentów książki papieża Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”.

Jak przyznał przewodniczący jury ks. Mieczysław Polak z wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, poziom był bardzo wysoki.

Przed ogłoszeniem wyników części pierwszej młodzież zwiedziła katedrę gnieźnieńską, później uczestniczyła w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp Henryka Muszyńskiego.

W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał do hasła przewodniego olimpiady „Człowiek drogą Kościoła”.
Podkreślił, że nie chodzi o jakiegoś wydumanego, abstrakcyjnego człowieka, ale o realnie istniejącego, każdego spośród miliardów ludzi żyjących na ziemi. – „Dzisiaj potrzebujemy ludzi, którzy by mieli spojrzenie skierowane ku Bogu, ucząc się od niego prawdziwego człowieczeństwa. Potrzebujemy ludzi, których umysł byłby oświecony światłem Bożym, którym Bóg otwierałby serce tak, aby ich intelekt mógł przemówić do intelektu innych ludzi, a serce mogło otwierać serca innych (...) W was widzę właśnie takich ludzi – mówił do młodzieży abp Muszyński. – I spoglądam na was nie tylko z wielką radością, ale i z wielką nadzieją, bo przyszłość ludzkości, Ojczyzny i Kościoła zależy przede wszystkim od rozsupłania tej tajemnicy i od tego, na ile wiary znajdziemy w sobie, by odpowiedzieć na Słowo Odwiecznego Boga” – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Po południu rozpoczęła się część druga zmagań.

Uczestnicy olimpiady, którzy nie zakwalifikowali się do ścisłego finału pojechali zwiedzać Ostrów Lednicki. Byli także pod Bramą Rybą, gdzie spotkali się z o. Janem Górą.

Finałowa dziesiątka natomiast po raz drugi stanęła w intelektualne szranki.

Ostatecznie z finałowymi pytaniami i stresem najlepiej poradziła sobie Magdalena Szymaniec z archidiecezji katowickiej – uczennica I LO im. 14. Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.

Drugie miejsce zajęła Anna Szczepaniak z archidiecezji katowickiej, a trzecie Radosław Tyszkiewicz z diecezji łomżyńskiej.

Zwycięzcy prócz gratulacji, dyplomów i indeksów na wybraną uczelnie wyższą m.in. KUL otrzymali także nagrody rzeczowe.

Całej trójce oraz wszystkim uczestnikom olimpiady pogratulowali abp Henryk Muszyński i bp Wojciech Polak.

„Mam świadomość, że mam przed sobą kwiat młodzieży z całej Polski. Dziękuję wam, że się zaangażowaliście w zgłębianie tej niełatwej dyscypliny. Nie ustawajcie na tej drodze i trwajcie w swoich poszukiwaniach” – mówił abp Muszyński.

« 1 »