nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

KAI/k

dodane 22.03.2008 09:10

Tysiące katolików na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie

Tysiące pielgrzymów katolickich z całego świata od świtu w piątek odprawiało nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, wspominając mękę Jezusa Chrystusa.

Podzieleni na grupy, niektóre z wielkimi, drewnianymi krzyżami, przemierzają powoli dziewięć stacji Via Dolorosa na ulicach Starego Miasta i pięć ostatnich w bazylice Grobu Pańskiego, zwanej przez chrześcijan wschodnich bazyliką Zmartwychwstania.

Przedstawiciele dwóch muzułmańskich rodzin, Nousseibeh i Joudeh, które od XIII w. zarządzają kluczami do tego najświętszego miejsca chrześcijaństwa, otworzyli drzwi bazyliki wczesnym rankiem, aby pielgrzymi mogli modlić się w miejscu ukrzyżowania, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

W południe na jerozolimskiej starówce robi się ciasno, zwłaszcza przy piątej stacji Drogi Krzyżowej, gdzie spotykają się chrześcijanie zdążający do bazyliki Grobu Pańskiego, żydzi spieszący pod Ścianę Płaczu i muzułmanie, którzy idą na piątkową modlitwę na Wzgórze Świątynne. Dlatego porządku na ulicach pilnują izraelskie siły bezpieczeństwa.

Natomiast protestanci z różnych wspólnot zbierają się w Wielki Piątek w tzw. Ogrodzie Grobu, poza murami Jerozolimy, choć Drogą Krzyżową idą też jerozolimscy anglikanie i luteranie.

W tym roku w uroczystości Wielkiego Piątku odprawiali jedynie katolicy i protestanci, gdyż chrześcijanie wschodni obchodzą Wielkanoc dopiero 27 kwietnia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 4
  kawa
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione