nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 14.11.2007 10:20

Proboszcz Roku 2007 - sylwetki nominowanych

Zbliża się finał konkursu Proboszcz Roku 2007 - już 22 listopada. Do czwartej edycji Konkursu, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną i Redakcję Programów Katolickich TVP, parafianie zgłosili 83 swoich proboszczów.

Poniżej nazwiska i krótkie charakterystyki 14 kapłanów wyłonionych do finału. Może odnajdziecie swojego proboszcza?

Ks. Jan Ciszek (ur. 1951), proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy (diecezja kielecka). Miłośnik tradycji i historii regionu. Szczególnie dba, aby liczne pielgrzymki były dla parafian zarówno przeżyciem religijnym jak i lekcją historii i patriotyzmu. Jest także strażakiem cenionej w okolicy jednostki ochotniczej straży pożarnej. Strażacy angażują się w inspirowaną przez proboszcza pomoc dla najbiedniejszych. Jego zasługą jest także wybudowanie w gminie basenu.

Ks. Ignacy Czader (ur. 1962), proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu (diecezja bielsko-żywiecka). Dba przede wszystkim o wzrost wiary dzieci (dla których urządził specjalną kaplicę) i młodzieży. Animator wielu grup parafialnych oraz kolonii charytatywnych. Każdy kawałek skweru wokół kościoła został zagospodarowany tak, by służył parafianom.

ks. Jan Dziasek (ur. 1938), proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie Krowodrzy. Z myślą o młodzieży powołał m.in. klub sportowy "Jadwiga". Dzięki jego pomocy dokończono budowę sali gimnastycznej i powstał cały kompleks obiektów sportowych wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Dla osób chorych, samotnych, biednych duchowo i materialnie prowadzone jest regularne duszpasterstwo chorych i wczasy-rekolekcje. Kuchnia dla ubogich wydaje dziennie ponad 100 obiadów. Dzieci z rodzin ubogich mogą liczyć na pomoc finansową przy zakupie podręczników, wykupienie obiadów w stołówkach szkolnych, paczki na święta.

Ks. Wiesław Jasiczek (ur. 1940), proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Z jego inicjatywy w parafii działają m.in. koła Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, Ruch Światło-Życie, Caritas, Duszpasterstwo Akademickie, Krąg Biblijny. W 2004 r. parafia otrzymała nagrodę "Złotej Miotły" za najlepiej utrzymaną posesję w Kielcach. W tym samym roku, powołany z inicjatywy proboszcza Klub Sportowy Rodzina otrzymał nagrodę specjalną w ramach Nagrody Miasta Kielce 2004.

Ks. Maksymilian Kamza (ur. 1961), proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie (archidiecezja poznańska). Jest "sługą konfesjonału" - spowiedzi słucha do późnych godzin nocnych. Kierownik duchowym, niestrudzony w przybliżaniu parafianom Boga. Szczególną troską otacza dzieci i młodzież. Wprowadził w parafii 24-godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu. Lubi robić parafianom prezenty - po pasterce rozdawał cukierki ze złotą myślą w środku, na Dzień Matki, wszystkie mamy uczestniczące we Mszy św. dostały róże.

Ks. kanonik Zbigniew Kapturczak (ur. 1943) , proboszcz parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Wybudował kościół, dom parafialny dla wiernych wraz z salami lekcyjnymi, biblioteką i salą widowiskową a także plebanię. Jest m.in. członkiem Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Rady Kapłańskiej i Rady Ekonomicznej, pełni funkcję asystenta Żywego Różańca Rodzin, Zespołu Caritas, Straży Świętego Radzyma, Związku Niewidomych. Pełni pieczę nad parafialną drukarnią "Scriptor".

Ks. Józef Kasiak (ur. 1951), proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu (archidiecezja przemyska). Od pierwszych dni pracy w 2,5-tysięcznej parafii dał się poznać jako człowiek ogromnie zaangażowany w sprawy całej społeczności parafialnej, z wielkim zrozumieniem podchodzący do problemów i spraw innych ludzi. Zainicjował w parafii Grupę Biblijną. Wspiera szereg inicjatyw kulturalnych.

« 1 2 »