Proboszcz Roku 2007 - sylwetki nominowanych

KAI/k

publikacja 14.11.2007 10:20

Zbliża się finał konkursu Proboszcz Roku 2007 - już 22 listopada. Do czwartej edycji Konkursu, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną i Redakcję Programów Katolickich TVP, parafianie zgłosili 83 swoich proboszczów.

Poniżej nazwiska i krótkie charakterystyki 14 kapłanów wyłonionych do finału. Może odnajdziecie swojego proboszcza?

Ks. Jan Ciszek (ur. 1951), proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy (diecezja kielecka). Miłośnik tradycji i historii regionu. Szczególnie dba, aby liczne pielgrzymki były dla parafian zarówno przeżyciem religijnym jak i lekcją historii i patriotyzmu. Jest także strażakiem cenionej w okolicy jednostki ochotniczej straży pożarnej. Strażacy angażują się w inspirowaną przez proboszcza pomoc dla najbiedniejszych. Jego zasługą jest także wybudowanie w gminie basenu.

Ks. Ignacy Czader (ur. 1962), proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu (diecezja bielsko-żywiecka). Dba przede wszystkim o wzrost wiary dzieci (dla których urządził specjalną kaplicę) i młodzieży. Animator wielu grup parafialnych oraz kolonii charytatywnych. Każdy kawałek skweru wokół kościoła został zagospodarowany tak, by służył parafianom.

ks. Jan Dziasek (ur. 1938), proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie Krowodrzy. Z myślą o młodzieży powołał m.in. klub sportowy "Jadwiga". Dzięki jego pomocy dokończono budowę sali gimnastycznej i powstał cały kompleks obiektów sportowych wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Dla osób chorych, samotnych, biednych duchowo i materialnie prowadzone jest regularne duszpasterstwo chorych i wczasy-rekolekcje. Kuchnia dla ubogich wydaje dziennie ponad 100 obiadów. Dzieci z rodzin ubogich mogą liczyć na pomoc finansową przy zakupie podręczników, wykupienie obiadów w stołówkach szkolnych, paczki na święta.

Ks. Wiesław Jasiczek (ur. 1940), proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Z jego inicjatywy w parafii działają m.in. koła Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, Ruch Światło-Życie, Caritas, Duszpasterstwo Akademickie, Krąg Biblijny. W 2004 r. parafia otrzymała nagrodę "Złotej Miotły" za najlepiej utrzymaną posesję w Kielcach. W tym samym roku, powołany z inicjatywy proboszcza Klub Sportowy Rodzina otrzymał nagrodę specjalną w ramach Nagrody Miasta Kielce 2004.

Ks. Maksymilian Kamza (ur. 1961), proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie (archidiecezja poznańska). Jest "sługą konfesjonału" - spowiedzi słucha do późnych godzin nocnych. Kierownik duchowym, niestrudzony w przybliżaniu parafianom Boga. Szczególną troską otacza dzieci i młodzież. Wprowadził w parafii 24-godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu. Lubi robić parafianom prezenty - po pasterce rozdawał cukierki ze złotą myślą w środku, na Dzień Matki, wszystkie mamy uczestniczące we Mszy św. dostały róże.

Ks. kanonik Zbigniew Kapturczak (ur. 1943) , proboszcz parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Wybudował kościół, dom parafialny dla wiernych wraz z salami lekcyjnymi, biblioteką i salą widowiskową a także plebanię. Jest m.in. członkiem Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Rady Kapłańskiej i Rady Ekonomicznej, pełni funkcję asystenta Żywego Różańca Rodzin, Zespołu Caritas, Straży Świętego Radzyma, Związku Niewidomych. Pełni pieczę nad parafialną drukarnią "Scriptor".

Ks. Józef Kasiak (ur. 1951), proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu (archidiecezja przemyska). Od pierwszych dni pracy w 2,5-tysięcznej parafii dał się poznać jako człowiek ogromnie zaangażowany w sprawy całej społeczności parafialnej, z wielkim zrozumieniem podchodzący do problemów i spraw innych ludzi. Zainicjował w parafii Grupę Biblijną. Wspiera szereg inicjatyw kulturalnych.

Ks. Marek Matyba (ur. 1961) proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tulcach (archidiecezja poznańska). W parafii działa m.in. Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Krąg Biblijny, Świetlica Parafialna "Oratorium", kółko elektroniczne. Ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu są dla proboszcza rozmowy z parafianami. Bliscy są mu głównie ludzie młodzi, dzieci, osoby poranione i zagubione w życiu. Organizuje dla nich wyjazdy wakacyjne. Ma wiele talentów: gra na gitarze, skrzypcach i harmonijce.

Ks. Krzysztof Pietrzak (ur. 1960) proboszcz parafii św. Wojciecha w Wiązownej (archidiecezja warszawsko-praska). Obudził do życia zaniedbaną i skostniałą parafię, w której centrum jest modlitwa. Dzięki niemu niepełnosprawni z parafii doświadczyli normalnego życia, wielu z nich po raz pierwszy od wielu lat wyszło z domów. Założyciel Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Jesteśmy!". Zaangażowany w pracy wśród rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Pomysłodawca Halowego Turnieju Piłki Nożnej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów - FERIE 2006.

Ks. Jerzy Serwik (ur. 1954), parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Parzęczewie (archidiecezja łódzka). Z inicjatywy proboszcza wybudowano tzw. Grotę Wdzięczności i odnowiono zabytkowe ołtarze. Odnowił działalność kółek różańcowych, organizuje pielgrzymki do licznych miejsc kultu. Z wielką troską wspiera ubogie rodziny. Autor artykułów i książek nt. parafii.

Ks. Jerzy Uchman (ur. 1964) proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Strażowie (diecezja rzeszowska). Organizator pielgrzymek i młodzieżowych wycieczek rowerowych, dyskotek, turniejów piłki nożnej i siatkowej. Angażuje się także w poprawę codziennego życia mieszkańców wioski. Organizuje różne imprezy z okazji Bożego Narodzenia i Dnia Dziecka. Wprowadził do parafii nowość - konkursu palm. Każda palma przyniesiona przez dziecko jest nagradzana jakimś upominkiem.

Ks. Krzysztof Ukleja (ur. 1957), proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi Panny w Warszawie (archidiecezja warszawsko-praska). Dyrektor diecezjalnej Caritas. Opiekuje się najuboższymi rodzinami: zaprasza dzieci do świetlic socjoterapeutycznych, dorosłym pomaga zdobyć nowy zawód na kursach organizowanych przy parafii, aktywizuje zawodowo niepełnosprawnych. Jego kościół żyje całą dobę, a w salach parafialnych często nocują ludzie w potrzebie. Dzieci z ubogich rodzin otrzymują świąteczne paczki z żywnością, artykułami szkolnymi, zabawkami i środkami czystości.

Ks. Zbigniew Wiatrek (ur. 1959), proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim (diecezja sandomierska). Inicjator szeregu wyjazdów pielgrzymkowych do sanktuariów w Polsce i za granicą. Organizator wieczorów Salezjańskich, spotkań biblijnych, wieczorów kolęd, pikników parafialnych.

Ks. Antoni Zuziak (ur. 1949), proboszcz parafii św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej (archidiecezja krakowska). Szczególną opieką otacza biednych. Wspiera i bierze czynny udział w letnich spotkaniach rodzin na tzw. "Wesołym Przednówku" oraz "Festynie Parafialnym". Dochód z imprez przekazywany jest na potrzeby parafian i pomoc dla Świetlicy Parafialnej "Emaus". Opiekuje się trudną młodzieżą, organizuje dla niej wycieczki.