nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP/k

dodane 01.10.2007 09:46

We Francji nie będzie nauki w sobotę

Od września następnego roku przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych we Francji nie będą już miały zajęć w soboty - podają francuskie gazety.

Decyzję o zniesieniu nauki w soboty, nadal obowiązkowej w większości przedszkoli i szkół kraju, podjął francuski minister edukacji.

Zdaniem ministra, dzięki tej zmianie "soboty staną się czasem poświęconym rodzinie", a dzieci - uwolnione od nadmiaru szkolnych godzin.

"Bez wątpienia, nasi uczniowie pracują za dużo - w szkole podstawowej 936 godzin rocznie, podczas gdy średnia europejska jest mniejsza od 800 godzin" - zauważył minister.

Obecne trzy godziny sobotnich lekcji będą od przyszłego roku przeznaczone tylko dla uczniów z problemami w nauce (liczących według ministra ok. 15 proc. wszystkich uczniów) i przesunięte na inne dni tygodnia.

Dla większości oznacza to więc mniej lekcyjnych godzin.

Rodzice i nauczyciele popierają pomysł ministra edukacji. W ich przekonaniu, lekcje w sobotę nie dadzą się pogodzić z rodzinnymi wyjazdami na weekend, a dla dzieci z rozbitych rodzin są przyczyną dodatkowych komplikacji.

W większości francuskich przedszkoli i szkół podstawowych dniem wolnym od nauki jest środa, a tydzień lekcyjny kończy się dopiero w sobotę w południe. Jednak w niektórych departamentach sobota jest wolna, a uczniowie chodzą do szkoły w środy; w innych - istnieje czterodniowy tydzień lekcyjny - tam rok szkolny zaczyna się już w końcu sierpnia, a kończy dopiero na początku lipca.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 3
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 4
  katolikwojownik
 • 5
  kociaczek