nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

PAP/k

dodane 31.08.2007 10:19

Nastolatki śpią byle jak

Wielu brytyjskich nastolatków szkodzi swojemu zdrowiu, śpiąc za mało albo zasypiając w towarzystwie elektronicznych gadżetów - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

Badania na tysiącu nastolatków wykonali eksperci z The Sleep Council, brytyjskiej organizacji non-profit, która zajmuje promocją dobrego snu, jako podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Dowiodły one, że co trzecia osoba pomiędzy 12 a 16 rokiem życia śpi w nocy od 4 do 7 godzin. Zalecana długość snu wynosi natomiast osiem godzin.

Co gorsza, ich sen jest niepełnowartościowy z winy urządzeń takich jak komputery i telewizory. Co czwarty z ankietowanych zasypia przy komputerze, przed telewizorem czy słuchając muzyki częściej niż raz w tygodniu. Niemal wszyscy mają w swojej sypialni telefon, zestaw muzyczny albo telewizor, zaś dwie trzecie - wszystkie wymienione.

Chociaż 40 proc. nastolatków skarżyło się na poczucie zmęczenia w ciągu dnia, tylko 10 proc. przywiązywało wagę do wysypiania się w nocy. "To niezwykle niepokojący trend" - zaznaczył dr Chris Idzikowski z Edinburgh Sleep Centre. Wcześniejsze badania wykazały, że niedobór snu powoduje między innymi zmiany hormonalne, które sprzyjają otyłości, przypomniał.

Jednak nawet specjaliści mają trudności z namówieniem własnych dzieci do spania - przyznaje się do tego prof. Jim Horne, kierownik Sleep Research Centre w Loughborough i ojciec dwojga nastolatków.

« 1 »