nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

Radio Watykanskie/br. Marek z Taize

dodane 31.08.2007 09:32

Taizé wspomina Brata Rogera

Do bycia w świecie znakiem pojednania zachęcał przeor ekumenicznej wspólnoty w Taizé.

Brat Alois apelował do młodzieży by szła tam, gdzie są trudne sytuacje i gdzie brakuje nadziei. W minionym tygodniu wspominano rocznicę pierwszego przyjazdu do Taizé brata Rogera.

23 sierpnia, podczas cotygodniowego spotkania z wszystkimi uczestnikami brat Alois jeszcze raz przypomniał postać brata Rogera, tym razem z okazji 67. rocznicy jego pierwszego przyjazdu do Taizé.

Było to 20 sierpnia 1940 r. Brat Roger miał 25 lat. Przyjechał ze Szwajcarii do tej bardzo ubogiej wtedy wioski burgundzkiej na rowerze. „Dlaczego wybrał to miejsce, by zapoczątkować tworzenie wspólnoty? - pytał brat Alois? Ponieważ już jako młody człowiek żywił przekonanie, że idąc na łatwiznę nie można stworzyć niczego trwałego. W chwili, kiedy narody Europy rozdzierała wojna, on odczuł jasne wezwanie do pojednania”. Brat Alois zachęcił następnie słuchaczy z prawie wszystkich krajów Europy do szukania inspiracji w postawie brata Rogera i dodał: „Nawet najskromniejsze gesty pojednania mogą mieć wpływ, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć w chwili, kiedy je wypełniamy. To sam Bóg sprawia, że przynoszą owoce, że są skuteczne. Nie stójmy więc w miejscu, odważmy się iść tam, gdzie są trudne sytuacje, gdzie brak nadziei. Nawet nasza zwykła obecność bez wielkich środków, może coś zmienić” - mówił brat Alois.

Polacy spotkali się 25 sierpnia z bratem Aloisem w pokoju brata Rogera. Większość stanowili młodzi ludzie z poznańskich parafii. Wśród nich liczebnością i przede wszystkim aktywnością wyróżniała się młodzież z parafii Matki Odkupiciela z poznańskiego Piątkowa. To ci młodzi ludzie zachęcili wielu swoich rówieśników do wzięcia udziału w tegorocznych letnich spotkaniach w Taizé. Przygotowywali się do tego w swojej parafii, a także na cotygodniowych spotkaniach w parafii Świętego Wojciecha, która jest położona bardziej centralnie. Brat Alois przypomniał, jak głęboko brat Roger rozumiał Polaków, jak bardzo cenił ich prostą i głęboką wiarę, ich przywiązanie do Kościoła. Omawiano też wspólne plany kolejnych etapów pielgrzymki zaufania przez ziemię.

26 sierpnia 40 kapłanów koncelebrowało niedzielną eucharystię, tym razem pod przewodnictwem bp. Lucjana Avgustiniego z Albanii.

« 1 »