nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

PAP/k

dodane 24.08.2007 11:36

Odciski stóp człowieka sprzed ponad miliona lat odkryte w Egipcie

Odciski stóp prehistorycznego człowieka, które mogą pochodzić nawet sprzed 2 milionów lat odkryła w skale misja archeologiczna Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu. Informację na ten temat podaje serwis internetowy Al Masry Alyoum.

Odkrycia dokonali naukowcy pracujący w rejonie Siwa, zespołu oaz na Pustyni Libijskiej w północno-zachodniej części Egiptu. Zgodnie z planem pracy misji badacze pozostaną na stanowisku przez kolejny miesiąc. Wyraźne odciski stóp prehistorycznego człowieka zostały odnalezione przez naukowców w warstwie skamieniałego piaszczystego mułu.

Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady, aktualnie analizowane są próbki skamieniałych roślin, zawartych w badanej skale, w celu dokładnego oszacowania ich wieku.

Według egiptologa, jeśli badania potwierdzą wiek znaleziska na 2 miliony lat, Siwa będzie najstarszym znanym na Ziemi stanowiskiem archeologicznym.

Taki wynik badań będzie również - jego zdaniem - oznaczał, że rozwój prehistorycznego człowieka na terenach dzisiejszego Egiptu następował wcześniej, niż w innych częściach świata.

Zahi Hawass powiadomił również, że ostatnio utworzony został w Egipcie Departament Monumentów Prehistorii pod kierunkiem Khalida Saada, który obecnie dokonuje spisu istniejących stanowisk archeologicznych z najbardziej odległych czasów.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione