nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

PAP/g

dodane 26.07.2007 11:22

Zakończyła się żałoba narodowa

O północy zakończyła się trzydniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Lech Kaczyński po niedzielnej katastrofie polskiego autokaru pod Grenoble we Francji.

W wypadku zginęło 26 osób, 24 osoby zostały ranne, w tym 14 - ciężko.
Autokar, który wiózł 50 uczestników pielgrzymki po sanktuariach maryjnych na tzw. Drodze Napoleona w Alpach francuskich koło Grenoble wypadł z trasy i osunął się po zboczu. Na drodze, po której jechał autobus, obowiązuje zakaz ruchu tego typu pojazdów.

Prezydent, który w niedzielę wieczorem przebywał w Grenoble i odwiedził w tamtejszym szpitalu rannych Polaków, wypadek nazwał "jedną z najtragiczniejszych katastrof w historii Polski". Na miejsce katastrofy przybyli także prezydent Nicolas Sarkozy i premier Francois Fillon. Lech Kaczyński wyraził wdzięczność najwyższym władzom Francji za "wielki akt solidarności".

Zarówno prezydent jak i premier Kaczyński zapowiedzieli pomoc poszkodowanym. Badane są przyczyny tragedii, polskie władze zapowiadają ostrzejsze przepisy dopuszczające do kierowania autokarami.

W związku z katastrofą w Pałacu Prezydenckim oraz polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych były wystawione księgi kondolencyjne. Flagi narodowe przepasano kirem, zminiono ramówki radiowe i telewizyjne, odwołano większość imprez rozrywkowych.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione