nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 02.07.2007 13:51

Szkoła dla kobiet w Sudanie

W Sudanie, kraju w przeważającej większości muzułmańskim, otwarto pierwszą szkołę dla kobiet. Inicjatorami projektu są włoscy Kawalerowie Maltańscy oraz tamtejsza katolicka diecezja Rumbek.

Sudan dopiero od 2 lat może cieszyć się względnym pokojem. Trwający niemal pół wieku konflikt etniczny pochłonął 2 miliony ofiar a 4 miliony zmusił do opuszczenia kraju. W związku z tym, jak twierdzi przedstawiciel Kawalerów Maltańskich, Gian Antioco Chiàvari, tego typu inicjatywy dają nową nadzieję dla kraju.

Jak zaznaczył z kolei biskup diecezji Rumbek Cesare Mazzolari, powstanie szkoły jest dla Sudanu bardzo istotne. W kraju tym bowiem od lat negowano potrzebę kształcenia kobiet, w związku z czym zaledwie 3% z nich potrafi czytać i pisać. Bp Mazzolari podkreśla, że z nowootwartej placówki wyjdą kobiety odpowiednio przygotowane, które będą mogły czynnie włączyć się w pracę na rzecz rozwoju społeczności sudańskiej.

Otwarcie szkoły dla kobiet jest częścią większego projektu, który przewiduje również budowę szpitala, szkoły dla pielęgniarek i mostu.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione